LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Pamiętając o bliskich, chrońmy środowisko. Jak nie „zasypać” cmentarzy plastikiem?

Niech na wieki trwa pamięć o zmarłych, a nie odpady na cmentarzach. Jak możemy zadbać o ekologię w miejscach pochówku naszych bliskich? W naszym województwie pojawiło się kilka pomysłów, z których można brać przykład.

Na cmentarzu w Skwierzynie stanęły pojemniki do segregacji śmieci. Podobne rozwiązanie można wprowadzić w Zielonej Górze – zaproponował radny Jacek Budziński. Złożył kilkakrotnie interpelację, która była odpowiedzią na prośby mieszkańców.

Mieszkańcy uważali, że Zielonogórski Zakład Usług Miejskich powinien na terenie głównego cmentarza, ale także pozostałych, zamontować pojemniki na plastik, szkło białe, szkło ciemne i na przykład pojemniki na materiały zielone, takie jak kwiaty. Wystarczy przejść się po zielonogórskich cmentarzach, szczególnie w okresie takich świąt, jakie będziemy mieli wkrótce i zobaczyć, że te ogólne śmietniki są przepełnione. Znajduje się tam naprawdę wszystko.

O tym, by nie szkodzić środowisku, możemy pamiętać już na etapie kupowania albo wykonywania dekoracji nagrobków. Na Wszystkich Świętych wybierajmy naturalne kwiaty i wieńce, a nie plastikowe ozdoby, które będą rozkładać się wiele lat – radzi Anna Kobylińska z Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Zachęcamy do tego, żeby ozdabiać groby wieńcami plecionymi z tego, co jest pod ręką i w naszych ogrodach, kupować naturalne wrzosy – wszystkie elementy, które sprzyjają środowisku naturalnemu. Wyraźnie widzimy, że ilość śmieci, która jest związana z tym świętem, jest niebotyczna. Myślę, że nas jako ludzi wierzących powinno to zastanawiać i prowadzić do zmiany.

Parafialny Zespół Ekologiczny w Bytnicy promuje w Lubuskiem akcję „Mniej śmieci, więcej pamięci”. Na swojej stronie na Facebooku pokazuje, jak własnoręcznie, z roślin i naturalnych surowców zrobić ekologiczne wiązanki i wieńce na groby. Zachęca również do recyklingu – ze starych słoików możemy np. wykonać znicze wielokrotnego użytku.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00