ZIELONA GÓRA:

Oto nowi honorowi zielonogórzanie. Prof. Tadeusz Biliński i małżeństwo Hellmannów z tytułami

Winobranie to nie tylko zabawa, ale również nagradzanie osób zasłużonych dla Zielonej Góry. Podczas uroczystej sesji rady miasta w Planetarium Wenus wręczono honorowe obywatelstwa miasta.

Tytuły otrzymało małżeństwo Małgorzata i Roland Hellmannowie oraz prof. Tadeusz Biliński. O nagrodę wnioskował klub radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydent Janusz Kubicki. Uzasadnienie wyboru honorowych obywateli przedstawił Adam Urbaniak, przewodniczący rady miasta.

Obszerne uzasadnienie i życiorysy honorowych obywateli, więc trudno byłoby to wszystko cytować. Na pewno jeśli chodzi o małżeństwo Hellmann, jest to pomoc humanitarna, jaką organizowali w stanie wojennym i później do Zielonej Góry. Bardzo istotną, przeliczoną w tej chwili na wartość około 4 milionów euro. Jeśli chodzi o prof. Bilińskiego, to jego osoba, aktywność i akademicka, i aktywność społeczna, polityczna dla mieszkańców Zielonej Góry uzasadniała przyznanie tego tytułu.Adam Urbaniak

Jako pierwszy tytuł odebrał prof. Tadeusz Biliński, wieloletni wykładowca Instytutu Budownictwa Uniwersytetu Zielonogórskiego. Był jedną z osób, które przyczyniły się do przekształcenia Wyższej Szkoły Inżynierskiej w późniejszą Politechnikę Zielonogórską. W latach 1976-1981 pełnił funkcję rektora WSI.

Otrzymanie tytułu honorowego obywatelstwa Zielonej Góry jest potwierdzeniem działalności danej osoby. A zatem te założenia, które kiedyś przyjmowałem i starałem się możliwie najintensywniej działać dla miasta, obywateli, środowiska akademickiego, potwierdziły się. Czuję się więc bardzo wyróżniony. W przeciągu ponad 40 lat pobytu w Zielonej Górze widzę szalone różnice. I to w zakresie przede wszystkim może samego miasta – rozwoju struktury, układu komunikacyjnego, zabudowy. Ponadto środowisko akademickie, które było bardzo wątłe, to dziś Uniwersytet Zielonogórski. To bardzo cieszy. Jakkolwiek jest dużo drobnych usterek w procesie rozwoju miasta, w całokształcie jest to rozwój poprawny.prof. Tadeusz Biliński

Drugie honorowe obywatelstwo przyznano Małgorzacie i Rolandowi Hellmannom. Małżeństwo otrzymało ją za długoletnią pomoc dla Zielonej Góry. Hellmannowie wspierali m.in. zielonogórski szpital i przedszkole w Zatoniu. Z ich inicjatywy odbudowano także Wieżę Głodową.

W planetarium zostały również wręczone nagrody kulturalne prezydenta miasta. Otrzymali je m.in. dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej Leszek Kania, Orkiestra Dęta Zastalu i rzeźbiarz Artur Wochniak.

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z wydarzenia.

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00