ZIELONA GÓRA:

Oszczędny bachusik „przysiadł” przy ulicy Jedności

Rodzina zielonogórskich bachusików znowu się powiększyła. Nowa figurka, jak zawsze, jest nieco inna niż pozostałe, a jednocześnie – podobna do nich. Bachusik o imieniu Centuś „zasiadł” na ścianie budynku przy ulicy Jedności 100.

Rzeźbę wykonał Robert Tomak – artysta, którego dziełem jest chociażby bachusik Pomaguś, stworzony na cześć stowarzyszenia „Warto jest pomagać”. Kolejną figurę wyposażył w atrybuty, które nawiązują do jej nazwy, dodał też motywy winiarskie. – Ma na pewno grosza czy centa, którego gryzie, siedzi sobie na skrzyni. Niech każdy przyjdzie i zobaczy – mówi rzeźbiarz.

Bachusika ufundował Tomasz Gałach, właściciel firmy Lombard’O. Pomysł podsunął mu syn – także Tomasz. Jak tłumaczy fundator, chodziło m.in. o to, by wyróżnić czymś fragment ulicy Jedności.

To końcówka ulicy – chcieliśmy, żeby to miejsce też było widoczne. Chciałem, żeby to był bachusik Centuś, oszczędny, stąd też symbolicznie trzyma i gryzie monetkę.Tomasz Gałach

Innym charakterystycznym elementem figurki jest plik banknotów, który trzyma ona w drugiej ręce. Centuś jest 48. zielonogórskim bachusikiem.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X