ZIELONA GÓRA:

OSP Stary Kisielin na straży zdrowia i życia. W sobotę kolejna akcja krwiodawcza

Własne kluby honorowych dawców krwi mają w Zielonej Górze m.in. pracownicy oddziału Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz policjanci. Strażacki klub jest natomiast tylko jeden – to „Ognik”, który działa przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Kisielinie. Zrzesza krwiodawców od ponad 10 lat i w tym czasie zasilił bank krwi o prawie 700 litrów cennego płynu.

Impulsem do utworzenia klubu była akcja krwiodawcza na rzecz dziewczynki chorej na raka nadnercza. – Cieszymy się bardzo, że pomogliśmy tej dziewczynce, wyszła z tego – wspomina Andrzej Wąsik, założyciel i prezes klubu „Ognik”. Od tego czasu członkowie organizacji zachęcają do oddawania krwi, samemu dając dobry przykład.

Startujemy w programie „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”. Jest etap wojewódzki, później krajowy. Jako jednostka zajmujemy drugie, trzecie miejsce w województwie – cyklicznie, co roku. W 2016 roku zająłem indywidualnie drugie miejsce w kraju na czterdziestu nominowanych. To bardzo miłe, że reprezentuję miasto na zewnątrz, że możemy się poszczycić czymś takim. Za 2018 rok też zostałem nominowany – zająłem pierwsze miejsce w województwie. Czekamy na wyniki, ale nieważne jakie były – nie dla wyników się to robi, tylko po to, żeby ta krew była, żeby pomóc ludziom, którzy jej potrzebują.Andrzej Wąsik

Do klubu należą nie tylko strażacy, ale również mieszkańcy Starego Kisielina, Zielonej Góry czy Czerwieńska. Kolejna okazja do oddania krwi – już niebawem, bo w sobotę, 23 lutego. Między 9:00 a 14:00 przed remizą w Starym Kisielinie będzie stał krwiobus, natomiast wewnątrz remizy zostanie przygotowany słodki poczęstunek. Szczegóły akcji – w całej rozmowie.

Andrzej Wąsik

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: