ZIELONA GÓRA:

Operacja na misiu, uczniowskie skarpetki i “śmierć” papierowej mapy przykuwa uwagę 

Targi edukacyjne Absolwent mają sporo do zaoferowania

Szkoły ponadgimnazjalne, policealne, uniwersytety i firmy prześcigają się w pomysłach, jak przyciągnąć młodzież. Targi edukacyjne Absolwent dają możliwość, by oferty tych placówek zobaczyć, usłyszeć, a nawet… posmakować.

W hali sportowej przy ulicy Cyryla i Metodego dzieje się bardzo dużo. Gości tam 129 wystawców, którzy reprezentują szkoły, wyższe uczelnie i miejsca pracy. Można skorzystać również z obecności ekspertów zajmujących się pośrednictwem w znalezieniu zatrudnienia, np. z Powiatowego Urzędu Pracy.

Nietuzinkowym sposobem na promocję chwali się Uniwersytet Zielonogórski. Zakład Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego dotarł na targi z misiem. Po co? Aby uczniowie mogli pobawić się w chirurga! To pomysł na prezentację kierunku inżynieria biomedyczna.

Operujemy misia, który pozjadał różne ciekawe przyrządy i pokazujemy techniczne wsparcie medycyny. Czyli pokazujemy, jak działa endoskop, jak można te elementy z misia powyciągać, w warunkach bardzo uproszczony. W realu, na sali operacyjnej lekarz robi to w sposób bardziej skomplikowany.dr inż. Agnieszka Kaczmarek-Pawelska, Instytut Budowy i Eksploatacji Maszyn Wydziału Mechanicznego UZ

Na stoisku Uniwersytetu Zielonogórskiego prezentuje się też Wydział Zamiejscowy w Sulechowie. Zaprasza m.in. na degustację kuchni molekularnej – jedzenia przygotowanego w ciekłym azocie.

Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych – centrum badawczo-rozwojowe, które działa pod Wydziałem Zamiejscowym Uniwersytetu Zielonogórskiego, proponuje te cudowności. Można skosztować różnego rodzaju owoców, ziół i nawet bitej śmietany przyrządzonej z wykorzystaniem ciekłego azotu. Oczywiście znajdują się tu również instytuty, które współuczestniczą w życiu wydziału, jak Instytut Nauk o Żywności i Agrotechniki, który proponuje chemię w praktyce. Pokazuje, jak polubić chemię.dr Justyna Korycka, Instytut Nauk o Żywności i Agrotechniki, Wydział Zamiejscowy UZ w Sulechowie

Instytut Administracji i Turystyki Wydziału Zamiejscowego prezentuje z kolei ciekawe i wygodne sposoby uprawiania turystyki. Ogłasza “śmierć papierowej mapy” i w zamian proponuje, by korzystać z aplikacji mobilnych.

Pracuję na kierunku turystyka i rekreacja. Jesteśmy właśnie na etapie tworzenia projektu dotyczącego turystyki poza utartym szlakiem. Turystyki, która pozwoli spojrzeć na zwiedzane miasta czy regiony z zupełnie innej perspektywy – poza obleganymi przez turystów i na swój sposób sposób oklepanymi atrakcjami. Jesteśmy zwolennikami takiej tezy, że mapa papierowa umarła. Cały świat zredukował się do internetu i wszystkich aplikacji, które mamy. Pokazujemy te aplikacje, prowadzimy warsztaty z korzystania z nich.dr Agnieszka Gandecka, Instytut Administracji i Turystyki, Wydział Zamiejscowy UZ w Sulechowie

Niemniej oryginalnie prezentują się szkoły ponadgimnazjalne. I Liceum Ogólnokształcące w Zielonej Górze wystawiło na sprzedaż skarpetki własnego projektu.

Oczywiście I LO prezentuje tutaj całą swoją ofertę – jakie ma klasy, profile. Doradza uczniom odnośnie do wyboru swojej wymarzonej klasy. A dlaczego akurat skarpetki? Jako uczniowska firma, też jako szkoła, uczymy się poprzez praktykę. Bierzemy udział w konkursie na najlepsze miniprzedsiębiorstwo. W tym roku wpadliśmy na to, by zaprezentować skarpetki projektowane przez uczniów naszej szkoły. Na naszym stoisku na targach można zakupić takie skarpetki. Mamy też stronę na Facebooku, za jakieś 2-3 tygodnie będziemy mieć stronę WWW. Będzie można kupić skarpetki z dostawą do domu.Piotr Jastrzębski, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze

Targi edukacyjne Absolwent w Zielonej Górze potrwają do jutra włącznie. 7 marca będą czynne od 9:00 do 14:00.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00