ZIELONA GÓRA:

Już dziś Kaziuki

Kaziuki, czyli jarmark odpustowy w dniu świętego Kazimierza Królewicza, to tradycyjna wileńska uroczystość. Na Litwę mamy dość daleko, ale możemy świętować również w Zielonej Górze. To dzięki osobom, które przyjechały z Wileńszczyzny na Ziemię Lubuską i upowszechniły ten zwyczaj.

Co roku Kaziuki przygotowuje Muzeum Etnograficzne w Ochli. Pomysł zrodził się już kilkanaście lat temu.

Pomysł na Kaziuki wyszedł od ludzi, którzy mają korzenie kresowe, wileńskie. Mają swoich dziadków, pradziadków, którzy się tam urodzili i czują się spadkobiercami tej kresowej kultury. W Zielonej Górze i regionie mieszka sporo takich osób, które utożsamiają się ze spuścizną kulturową Wileńszczyzny.Damian Danak, Muzeum Etnograficzne w Ochli

Kaziuki wiążą się z przygotowaniami do świąt wielkanocnych. W trakcie jarmarku w skansenie można uczestniczyć w warsztatach zdobienia pisanek czy wicia palm. Na stoiskach pojawia się zaś rękodzieło i wileńskie potrawy.

Na kramach będzie można kupić przeróżne przedmioty: rękodzieło związane z Wielkanocą, palmy, pisanki, kraszanki, ozdoby świąteczne, rzemiosło artystyczne. Nie zabraknie też potraw wileńskich, takich jak bliny, będzie też chleb wileński.Damian Danak

Tegoroczny kaziukowy jarmark odbędzie się w niedzielę, 7 kwietnia, między 11:00 a 16:00. W programie jest również zwiedzanie muzealnych ekspozycji, przejazdy bryczką oraz koncerty z muzyką wileńską.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00