ZIELONA GÓRA:

Od maja zapłacimy więcej za wywóz odpadów. Taniej będzie nadal za segregowane

14 złotych od osoby za odpady segregowane i 22 złote za niesegregowane – tyle zapłacą mieszkańcy miasta za wywóz śmieci. To podwyżka o ok. 6-7 złotych. Wzrost stawki wynika m.in. z tego, że zwiększyła się opłata środowiskowa. Za rok 2018 wyniesie ponad 3 miliony, co daje ponad 100% wyższą kwotę niż rok wcześniej.

W związku ze zmianą cen za wywóz odpadów mieszkańcy będą musieli złożyć nowe deklaracje. W nich wskażą, czy segregują śmieci, czy nie.

Uchwała rady miasta, jeśli oczywiście nie będzie przeszkód nadzoru wojewody, wejdzie od 1 kwietnia. Dzisiaj mieszkańcy płacąc kwartalnie, płacą do końca lutego za obecny kwartał. Następna opłata, majowa, będzie już powiększona o nowe stawki. Wszyscy mieszkańcy, którzy mieszkają w zabudowie jednorodzinnej, otrzymają od urzędu miasta listowną przesyłkę z nowym wzorem deklaracji oraz trybem oddania tej deklaracji. Natomiast jeśli chodzi o zabudowę wielorodzinną, to te listy otrzymają zarządcy nieruchomości, zarządcy spółdzielni i będą przekazywali swoim mieszkańcom.Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodatrki Komunalnej

Inne stawki będą obowiązywać w sołectwach Barcikowice, Jany, Jarogniewice, Jeleniów, Kiełpin, Ługowo, Sucha i Zatonie. Tam mieszkańcy zapłacą 11 złotych od osoby za śmieci segregowane i 18 złotych za niesegregowane.

Ponadto rada miast uchwaliła, że rodziny wielodzietne, które są posiadaczami Karty Dużej Rodziny, będą uprawnione do ulgi.

Ulga wyniesie 2 złote od osoby miesięcznie, ale tylko za śmieci segregowane. Czyli dajemy ulgę i promujemy to, by segregować odpady. W Zielonej Górze ok. 3900 osób posiada Kartę Dużej Rodziny.Krzysztof Sikora

Dotychczas deklarację dotyczącą odpadów wypełniło ponad 130 tysięcy mieszkańców. Miasto ma nadzieję, że uchwała przyczyni się do lepszej egzekucji opłat za śmieci.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: