ZIELONA GÓRA:

Obchody wybuchu Powstania Warszawskiego w Zielonej Górze

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego przypada w tę niedziele. Jak będziemy obchodzić ją w naszym mieście?

Powstanie Warszawskie było największą akcją militarną Armii Krajowej. Wzięło w nim udział 50 tysięcy polskich żołnierzy. Stanęli do walki przeciwko znacznie lepiej uzbrojonemu wojsku III Rzeszy. To wydarzenie jest ważne dla wszystkich Polaków, a w szczególności harcerzy. Dlaczego? Tłumaczy podharcmistrzyni Edyta Walent, komendantka Hufca Zielona Góra ZHP.

Jest to rocznica szczególna dla Związku Harcerstwa Polskiego. Wielu harcerzy z Szarych Szeregów brało udział w powstaniu i innych akcjach przeprowadzanych podczas II wojny światowej. Podczas tego święta wspominamy powstańców, ich waleczność, oddanie, poświęcenie i wielką odwagę. Są to cechy, które chcielibyśmy wykształcać w członkach naszej organizacji.

Obchody odbędą się na cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej. Jak będzie wyglądał przebieg uroczystości?

Rozpoczną się o godzinie 16:50 krótkim programem artystycznym. Później znanym zwyczajem o godzinie 17:00 rozbrzmią syreny w całym mieście. Następnie będzie czas na wystąpienia zaproszonych gości i złożenie kwiatów. Na uroczystości zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta. Jest to doskonała okazja do tego, aby przypomnieć sobie historię powstania warszawskiego oraz oddać hołd osobą, które w nim walczyły i zginęły.

Organizatorami uroczystości są Hufiec Zielona Góra we współpracy z Okręgiem Zielona Góra Armii Krajowej i Miasto Zielona Góra.

Materiał przygotował Mateusz Miśkiewicz

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: