ZIELONA GÓRA:

Nowy system przyjmowania pacjentów na zielonogórskim SOR-ze

Od września pacjenci zgłaszający się na Szpitalny Oddział Ratunkowy są przyjmowani do szpitala poprzez system triażowania. Przy głównym wejściu od ul. Wazów powstał Obszar Przyjęć i Segregacji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W jego skład wchodzi punkt triaż, poczekalnia oraz rejestracja.

Jak mówi Kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szymon Michniewicz, szpital korzysta z tej metody od wielu lat, więc medyczne zasady przyjmowania pacjentów nie uległy zmianie.

Zmieniła się jednak organizacja i droga, jaką pacjent będzie miał do przejścia zanim dotrze pod opiekę lekarza oddziału ratunkowego.

Pierwsze kroki pacjenta, po przekroczeniu progu szpitala to jest pobranie biletu z biletomatu. Tam znajduje się numer indywidualny. Ten numer jest wyczytywany przez komunikat głosowy i podświetlony w sytuacji, gdy pacjent ma się zgłosić np. do punktu triażowego czy rejestracji.

Jak przyznaje Szymon Michniewicz, system triażu usprawnia pierwszy kontakt pacjenta z personelem medycznym. To triażysta, czyli doświadczony ratownik lub ratowniczka, ocenia stan kliniczny pacjenta i ustala jak szybko powinien trafić pod opiekę personelu medycznego. Zapytaliśmy triażystkę Anastazję Graczyk, jak na ten system reagują pacjenci.

Jeszcze się pacjenci muszą dostosować do zmian, ale owszem podoba się, zgłaszają nawet pochwały, bo mówią, że bardziej czują się zaopiekowani.

Jak podkreślają medycy, system triażu nie jest sposobem na budowanie kolejki – to pilność przypadku decyduje o tym, kiedy pacjent zostanie przyjęty.

Materiał przygotowała Izabela Budakowska

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00