ZIELONA GÓRA:

Nowy nadleśniczy o zielonogórskich lasach: „wycinka nie będzie już tak odczuwalna”

Zmiany we władzach zielonogórskiego nadleśnictwa. Jego nowym szefem został Rafał Ozimiński, pracownik jednostki od 2012 roku. Czym będzie się zajmował?

Do najważniejszych zadań w nadleśnictwie nadal będą należeć m.in. prace nad budową południowej obwodnicy Zielonej Góry.

Zbliżamy się powoli do końca zadań zleconych przez wojewodę, który wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Liczymy na to, że w końcu marca oddamy plac budowy inwestorowi, które jest miasto Zielona Góra. Kolejnym, bardziej długofalowym zadaniem, które stoi przed nami jako nadleśnictwem, jest fakt dokończenia projektu małej retencji. To jest istotne szczególnie ze względu na społeczeństwo, bo przewidujemy dwa projekty – jeden na terenie leśnictwa Ochla, drugi na terenie leśnictwa Świdnica. Jeżeli wszystko się uda, to w 2022, może w 2023, mieszkańcy zyskają dwa nowe, atrakcyjne turystycznie miejsca.

– Nie będę wprowadzał rewolucyjnych zmian, bo nie ma takiej potrzeby – deklaruje nadleśniczy. Podkreśla, że załoga, z którą pracuje, tworzy zgrany zespół. Odniósł się także do Planu Urządzania Lasu – dokumentu, który był opracowywany w minionym roku.

Jeżeli chodzi o obecny plan, który będzie w tym roku zatwierdzony przez Ministra Środowiska, to mam dobrą wiadomość. Wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Zielonej Górze ustaliliśmy strefy wokół miasta, w których zarówno wycinamy mniejsze powierzchnie otwarte, jak i zostawiamy większe kępy starodrzewia do naturalnego rozkładu. Samo prowadzenie gospodarki leśnej nie będzie więc już tak mocno odczuwalne, jeżeli chodzi o wycinkę lasu przy mieście Zielona Góra.

Rafał Ozimiński wspomniał także o stanie sanitarnym zielonogórskich lasów. Przez ostatnie susze zmniejszył się drzewostan sosnowy i świerkowy. Ilość suchych drzew w nadleśnictwie jest już jednak niewielka.

Poprzedni nadleśniczy Zielonej Góry, Arkadiusz Kapała, został zastępcą dyrektora ds. ekonomicznych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: