ZIELONA GÓRA:

Nowy dowód osobisty będzie miał elektroniczny odcisk palca!

7 listopada wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące wydawania dowodów osobistych. Co za tym idzie, już od najbliższego poniedziałku, 8 listopada w Urzędzie Stanu Cywilnego w Zielonej Górze będzie można składać wnioski o nowy dowód osobisty.

O zmianach mówi Małgorzata Ostrowska, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich.

Tym dodatkowym zabezpieczeniem będzie pobieranie odcisków palców, a także własnoręczny podpis posiadacza dokumentu, to są dwa takie elementy. Przy czym należy tutaj wyjaśnić, że odciski palców, które będą przez nas pobierane już od poniedziałku, podczas składania wniosków o wydawanie dowodów osobistych, będą zapisane w warstwie elektronicznej dowodu osobistego. A więc one nie będą widoczne na samym dokumencie. Natomiast w wersji graficznej, czyli tym co widzimy gołym okiem, będzie widoczne odwzorowanie własnoręcznego podpisu jego posiadacza.

Jak zaznacza Ostrowska, wnioski o dowód tożsamości dla osób, które nie skończyły dwunastu lat, będzie można składać osobiście jak i elektronicznie.

Jeżeli chodzi o wydawanie dowodów osobistych dla osób powyżej dwunastego roku życia to te dokumenty będą wydawane na okres dziesięciu lat. I dla tych osób pojawi się konieczność przyjścia osobistego do urzędu celem złożenia wniosku. I te osoby będą zobowiązane do tego, żebyśmy my mogli pobrać odciski palców, podczas składania tego wniosku. Natomiast jeżeli chodzi o osoby, które nie ukończyły dwunastego roku życia to takie dowody osobiste będą dla tych osób wydawane na okres pięciu lat i tutaj bez obowiązku pobierania odcisków palców.

Osoby z niepełnosprawnościami, które nie mogą przyjść od urzędu, oraz osoby chore będą mogły zgłosić zamiar złożenia wniosku o dowód tożsamości w miejscu swojego zamieszkania lub pobytu. W takiej sytuacji pracownik urzędu wyposażony w specjalną stację roboczą odwiedzi mieszkańca i pobierze jego odcisk palca oraz wniosek.

Wniosek o nowy odwód osobisty można złożyć w dowolnym urzędzie miasta lub gminy na terenie całej Polski.

Materiał przygotowała Izabela Budakowska

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: