ZIELONA GÓRA:

Nośmy odblaski, uważajmy na drodze. Jesienne kampanie zielonogórskiej policji

Coraz szybciej zapada zmrok, ciemno jest także wczesnym rankiem. Wskazane jest więc noszenie odblasków. Zielonogórska policja jak co roku przypomina, że może to uratować życie.

Choć odblaski trzeba koniecznie nosić poza terenem zabudowanym, to mogą się przydać również w mieście, np. podczas mgły. Elementy odblaskowe znacznie poprawiają widoczność pieszego na drodze.

Badania pokazują, że osoba ubrana w ciemne kolory jest widoczna zaledwie z 20-30 metrów w światłach pojazdu. Natomiast jeżeli są elementy odblaskowe, taka widoczność zwiększa się do 130-150 metrów. A to daje nawet do dziesięciu razy dłuższy czas na reakcję – kierujący zdąży zwolnić, ominąć, zatrzymać się, jeśli jest taka potrzeba.

Policjanci od lat prowadzą kampanię „Jestem widoczny – jestem bezpieczny”. Odwiedzają szkoły, by informować, jak ważne jest noszenie odblasków, rozdają je też uczniom. O odblaskach i sprawnych światłach powinni pamiętać też użytkownicy rowerów.

Rekomendujemy też, żeby były jednak elementy odblaskowe także na ubraniu rowerzysty. To zdecydowanie zwiększa jego widoczność, zwłaszcza poza terenem zabudowanym, kiedy na poboczu nawet w światłach mijania samochodu widoczność jest bardzo słaba i rowerzysta często jest zauważony przez kierowcę w ostatniej chwili.

Drugim działaniem na rzecz niechronionych uczestników ruchu drogowego jest akcja „Pieszy”. Patrole sprawdzają, jak wobec pieszych zachowują się kierowcy, a także na ile sami piesi przestrzegają przepisów.

Zwracamy uwagę na wykroczenia popełniane przez pieszych. Przede wszystkim – na przechodzenie przez jezdnię w miejscu do tego niewyznaczonym, przebieganie przez przejście dla pieszych. Ale najbardziej zwracamy uwagę na to, żeby wszyscy uczestnicy ruchu drogowego poruszali się w sposób bezpieczny zarówno dla siebie, jak i innych. Można powiedzieć, że tam, gdzie kierujący zauważają policję, zwracają uwagę na to, żeby poruszać się bezpiecznie. W dużej mierze nasze prewencyjne działanie odnosi taki skutek, że jest bezpieczniej.

Akcja „Pieszy” jest cykliczna i odbywa się w różnych punktach Zielonej Góry.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: