ZIELONA GÓRA:

Niewykorzystany potencjał domku winiarza – jaka jest szansa na rewitalizację?

Jaka będzie przyszłość domku winiarza przy ulicy Ceglanej? O obiekcie przypomniał radny Marcin Pabierowski w swojej interpelacji. Zwrócił uwagę, że stan techniczny budynku się pogarsza.

Od 2017 roku, gdy obiektem miała zająć się Lubuska Izba Budownictwa, nic się w nim nie dzieje – zauważa radny Koalicji Obywatelskiej. Twierdzi, że zabytki wymagają ochrony, a dobrą okazją, by zagospodarować domek winiarza, jest jubileusz miasta.

W związku z 800-leciem miasta, które przypada w 2022 roku, warto żebyśmy koncentrowali swoje działania na czymś ważnym, czymś trwałym. Zaproponowałem prezydentowi, aby wytypować kilka obiektów w Zielonej Górze, przygotować dokumentację i je zrewitalizować, poprawić. Szczególnie obiekty zabytkowe, związane z historią winiarstwa w mieście. Walczę o ten domek od 2016 roku ze społecznikami, z organizacjami pozarządowymi. On jest mały, jest nietypowy, ale to jest przykład architektury winiarskiej, która nie uległa w ogóle zmianie od tamtego okresu.

Atutem domku, jak uważa radny, jest jego położenie na Wzgórzu Winnym, w pobliżu Palmiarni. Swoją siedzibę miała tam stworzyć Lubuska Izba Budownictwa. Okazało się, że to niemożliwe.

Tak naprawdę formalnie ten budynek nie może zostać nam przekazany. W żadnej formie, dlatego że na ten obiekt w tamtym czasie została wydana decyzja o rozbiórce. Ta decyzja nie została cofnięta. Druga rzecz: ten obiekt do dzisiaj nie jest obiektem użytkowym, tylko mieszkalnym. A my nie możemy przejąć budynku mieszkalnego, żeby dalej go remontować i przystosowywać w jakiejś części na siedzibę izby.

Izba Budownictwa zamierzała opracować dokumentację domku winiarza i go zinwentaryzować. Ze wspomnianych powodów formalnych budynek pozostaje jednak własnością miasta i nie został przekazany izbie ani w najem, ani w użyczenie.

Budynek jest aktualnie zabezpieczony, zamknięty przed dostępem dla osób postronnych. W tym roku niestety w planie finansowym Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej nie ma ujętych środków na remont tego budynku. Budynek jest generalnie pod nadzorem konserwatorskim, czyli nakłady budowlane, które pozwolą go odbudować, będą tam bardzo duże. Na ten moment nie posiadam takich środków.

Domek winiarza pochodzi z 1872 roku. Dawniej miasto miało 700 takich budynków. O sporze wokół obiektu pisaliśmy już w 2017 roku.

Będzie odnowiony, ale czy związany z winiarstwem? Spór o Domek Winiarza

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00