ZIELONA GÓRA:

Niepodległościowy pomnik już na placu Matejki. Odsłonięcie w niedzielę

Remont placu Matejki powoli zmierza do końca. Już teraz to miejsce radykalnie zmieniło swój wygląd. Między innymi za sprawą pomnika, który upamiętnia 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Pomnik przedstawia trzy łopoczące flagi, które symbolizują podział Polski na trzy zabory. To projekt zielonogórskiego artysty Roberta Tomaka, twórcy pomnika Matki Sybiraczki czy Żołnierzy Wyklętych. Jego intencją było to, aby pokazać, jak trudnym procesem było zjednoczenie państwa po 123 latach niewoli.

Te 123 lata dały się we znaki. Polacy różnili się między sobą, tak jak różniły się drogi czy nawet kolej. To wszystko trzeba było scalić w jedno. Wydaje mi się, że to był trudny proces. Krótki okres dwudziestolecia międzywojennego pokazał jednak, że Polaków stać na to, aby się połączyć. Mam nadzieję, że w tych czasach też się połączą.Robert Tomak

Monument jest wykonany ze stali nierdzewnej i ma prawie 4 metry wysokości. Artysta ma nadzieję, że jego symbolika będzie jasna dla mieszkańców. Posłuchajmy więc, jakie były pierwsze wrażenia zielonogórzan po obejrzeniu pomnika:

Wewnątrz monumentu znalazły się dwie kapsuły czasu – jedna z życzeniami dla zielonogórzan, którą przygotowały dzieci i młodzież oraz kapsuła z nazwiskami radnych miasta.

Oficjalne odsłonięcie pomnika na placu Matejki – w niedzielę, 11 listopada o 12:20 podczas uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: