ZIELONA GÓRA:

Nie tylko elewacja! Jak miasto rewitalizuje zabytkowe kamienice?

Perełek architektury, nie tylko na deptaku nie brakuje. Zabytkowe kamienice systematycznie są odnawiane z pomocą miasta.

Remontami i konserwacją budynków zajmuje się specjalna komórka wydziału inwestycji magistratu.

Co roku mieszkańcy składają wnioski, tych wniosków rocznie jest ok 70-80. Biorąc pod uwagę, że ich wartość to 8-10 mln złotych, licząc 50% musielibyśmy mieć ok. 4-5 mln zł. Dostajemy 1 000 000, 1.200.000, 1.300.000, zależy od roku.Edward Nalepa, Wydział Inwestycji Miejskich

Za te pieniądze wymieniana jest stolarka okienna, dachy, nowe oblicze zyskują klatki schodowe. Połowę środków przekazuje miasto, a połowę prywatny właściciel lub wspólnota mieszkaniowa.

Reja 7, Niepodległości 33, 35, ponadto Chrobrego 32 – tu mówię o dachach. My dzielimy procentowo, że część idzie na dachy, elewację i na stolarkę, żeby nie robić dla samego blichtru, że dbamy tylko o elewację.Edward Nalepa, Wydział Inwestycji Miejskich

Warto dodać, że ci, którzy chcą otrzymać pieniądze na remonty zabytków w przyszłym roku, już teraz muszą o tym myśleć. 1 kwietnia w urzędzie miejskim będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie na renowację kamienic, które zostaną odrestaurowane już w 2019 r.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: