ZIELONA GÓRA:

Nie ma na nich sposobu? Oszuści „na wnuczka” nadal w akcji

W przeciągu kilku ostatnich dni w naszym mieście i regionie pojawiły się ponowne wyłudzenia pieniędzy od osób starszych metodą „na wnuczka”. Oszuści dzwonią do seniorów podając się za policjantów, czy też członków rodzin i wyłudzają duże sumy pieniężne. Policja nadal ostrzega i alarmuje o zachowanie szczególnej ostrożności i zgłaszaniu tego typu przypadków.

Oszuści działają skrupulatnie i często wymyślają różnorodne historie, którymi wywierają presję na osobach starszych. W Zielonej Górze wielokrotnie organizowano spotkania dla seniorów, które miały na celu ostrzeżenie ich przed oszustami i uświadomienie, że policjanci, czy też urzędnicy nigdy nie będą dzwonili do nich po pieniądze ani nie pojawią się u nich w domu z takowym żądaniem.

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze wystosowała kilka prostych zasad uświadamiających ofiary, jak powinny zachować się w podobnej sytuacji.

  1. Nie działać w pośpiechu i  nie podejmować od razu pieniędzy z banku – odłożyć termin wpłaty, czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  2. Potwierdzić informację u innych członków rodziny. Poradzić się znajomych,  rodziny, czy policjanta – nr 997.
  3. Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i żąda od nas pieniędzy, zadzwonić pod bezpłatny numer 997 i natychmiast poinformować o takiej sytuacji.
  4. Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. „szybkiego przelewu”.
  5. O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 997

 

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00
X