ZIELONA GÓRA:

Napisz list, ocal życie

-Akcja polega na tym, że od soboty do niedzieli, od godziny 12:00 non stop piszemy listy w obronie ludzi, którzy zostali bezpodstawnie uwięzieni, siedzą w  więzieniach na całym świecie. Amnesty International wybiera takie przypadki, które są bardzo pilne, które są bezsprzecznie źle osądzone i w obronie tych osób piszemy listy, zasypujemy dane ambasady listami i to przynosi efekty- mówi Igor Skrzyczewski z fundacji Kombinat Kultury, która organizuje Maraton w Zielonej Górze.
 
Do akcji może włączyć się każdy, wystarczą dobre chęci i chwila wolnego czasu, nawet 30 minut. W tym roku, wzorem poprzedniego, w regionie lubuskim do akcji włączyły się szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie. –Przyłączył się do nas Zespół Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze, Liceum Ogólnokształcące numer 3, Gimnazjum numer 3, Zespół Szkół Zawodowych PBO w Zielonej Górze, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czerwieńsku oraz Gimnazjum numer 2 w Nowej Soli- wylicza Igor Skrzyczewski.
Każdy, kto zdecyduje się na pisanie listów, dostanie na miejscu kartki, długopis i wzór listu. Będziecie mogli także dodać swoją treść. Listy możecie napisać po polsku, angielsku lub w rodzimym języku osoby, w imieniu której piszecie.
Jak zwracają uwagę lokalni organizatorzy, jesteśmy w pewnym sensie winni taką pomoc tym osobom. –Pamiętajmy, że kiedyś w latach 80., w czasach Solidarności cały świat pisał listy w naszej sprawie- mówi I. Skrzyczewski.
Maraton Pisania Listów Amnesty International rozpocznie się 10. grudnia o godzinie 12:00 i potrwa 24 godziny. Listy piszemy w klubie ,,4 Róże dla Lucienne”.
W ubiegłym roku na całym świecie uczestnicy akcji napisali  636 tysięcy apeli (listy, kartki, faxy, emaile, SMS).
Ponad 410 tysięcy akcji dotyczyło 10 bohaterów i bohaterek Maratonu, którymi zajmowały się sekcje na całym świecie.

Najwięcej listów powstało w Polsce – 145 195
, dalej znajduje się Francja gdzie powstało 120 000 apeli i Stany Zjednoczone – 60 441 listów.
 
Więcej informacji o Maratonie znajdziecie na oficjalnej polskiej stronie internetowej Amnesty Internationaloraz na stronie klubu ,,4 Róże dla Lucienne

Autor: Jakub Suszka

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00