ZIELONA GÓRA:

Nadciąga sezon grypowy. Sanepid przypomina o szczepieniach

Jesień i zima to czas, w którym wzrasta liczba zachorowań na grypę. Lekarze przypominają, aby szczepić się przeciw niej regularnie, ponieważ wirus mutuje. Ostatnio szczepienia wraz z lubuskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia propagowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zielonej Górze.

–  Pierwsze szczepionki pojawiły się w aptekach już we wrześniu. Nie jest to duży wydatek – przekonuje Dorota Baranowska, państwowy powiatowy inspektor sanitarny.

Można już udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, aby zakwalifikował nas do szczepienia. W tym roku jest to czterowalentna szczepionka. To skojarzenie takich szczepów wirusów, które dadzą możliwie największą odporność. Zawsze polecam szczepienie się przeciwko grypie, bo nawet jeżeli nie trafimy dokładnie w ten sam wirus, który będzie, to zaszczepiony organizm będzie przechodził grypę dużo łagodniej.Dorota Baranowska

U zaszczepionej osoby zmniejsza się też ryzyko powikłań pogrypowych. Tym można zapobiec również poprzez „wyleżenie” choroby, jeśli już nam się przytrafi.

Grypy nie wolno przechodzić. Pojawia się nagle, należy ją odróżnić od przeziębienia. Często z przeziębieniem chodzimy, kapie nam z nosa. Ale przeziębienie nie charakteryzuje się wysoką gorączką, nie pojawia się nagle. Jeżeli naprawdę zwali nas z nóg, idźmy do lekarza. Grypę należy wyleżeć w domu.Dorota Baranowska

Dla zielonogórzan powyżej 65. roku życia jest dostępny program bezpłatnych szczepień przeciw grypie. Punkt szczepień znajduje się w Centrum Medycznym Aldemed przy alei Niepodległości oraz w filiach na ulicy Towarowej i Osiedlu Śląskim. W pierwszych dwóch punktach można się zaszczepić w godzinach 8:00-17:00, natomiast na Osiedlu Śląskim – od 11:00 do 17:00.

Szczepionka przeciw grypie na sezon 2019/2020 zawiera nieaktywne szczepy grypy typu A i typu B. Grypa typu A jest zakaźna dla ludzi i zwierząt, typ B jedynie dla ludzi i ma łagodniejszy przebieg.

Zobacz więcej
Back to top button
X