ZIELONA GÓRA:

Na placu Teatralnym powstaje Teatr Lalek dla dzieci! [WIDEO]

Trwa budowa sceny lalkowej przy Lubuskim Teatrze. Jak mówi Robert Czechowski – dyrektor instytucji – jest to nie tylko spełnienie ich marzeń, ale także ukłon w stronę tradycji. Od początku lat 60, przez ponad 2 dekady, w Lubuskim Teatrze funkcjonowała scena lalkowa.

W nowo powstającym budynku powstanie między innymi muzeum lalkarskie. Jak na teatr przystało będzie też oczywiście profesjonalna scena. I to nietypowa, bo odgrywane na niej spektakle będzie można obejrzeć zarówno w środku budynku, jak i z plenerowej widowni na placu Teatralnym. Umożliwi to jedna ze ścian, która będzie się otwierać.

Będzie tam dostawiana scena plenerowa, która już jest zakupiona przez miasto. I tam będziemy mogli grać i prezentować spektakle plenerowe. A na chłodniejsze miesiące zamykamy ścianę i wewnątrz budynku gramy dla dzieci. Równoległy w stosunku do klasycznego repertuaru dla dorosłych – repertuar dziecięcy.

Budowa kolejnej sceny trwa. Pierwsze miesiące nie były jednak łatwe. Prace ekipy budowlanej kilka razy już krzyżowała pogoda i pandemia.

Dół już jest wykopany. Palowanie, czyli wbicie 12 wielkich słupów w ziemie, żeby wzmocnić grunt, już się odbyło. One wyschły. Potem była pierwsza wylewka, która też wyschła. To wszystko ma swoje terminy fachowe i swój czas schnięcia. Pogoda nas nie oszczędzała, więc schło to dwa razy dłużej. Potem wylany został pierwszy fundament, teraz jest stawianie zbrojenie i za chwilę zobaczymy to najpiękniejsze. Czyli jak mury będą się pnąć do góry.

Scena lalkowa będzie gotowa w listopadzie 2022 roku. Koszt jej budowy to 12 mln złotych.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: