ZIELONA GÓRA:

Muzeum coraz bliżej otwarcia. Zaprezentuje historyczne eksponaty w nowoczesnej oprawie

Projekt „Rozbudowa i modernizacja Muzeum Ziemi Lubuskiej” powoli zmierza do końca. Gmach przy alei Niepodległości powiększył się o dodatkowe 2 tysiące metrów kwadratowych. To umożliwia muzealnikom uruchomienie nowych stałych ekspozycji, m.in. o historii Zielonej Góry i województwa lubuskiego.

Wystawa ma formę multimedialną i obejmuje czasy od średniowiecza do współczesności.

Ważnym elementem tej ekspozycji jest sprawa osadnictwa po roku 1945, a więc temat, który do tej pory nie był pokazywany na terenie naszego województwa. A przecież mieszkańcy są takim konglomeratem przybyszów z Kresów Wschodnich, z Wielkopolski czy z Polski centralnej. I o tym wszystkim mówimy poprzez relacje bezpośrednich świadków. To był ważny moment, aby jeszcze tych bezpośrednich uczestników wydarzeń uchwycić, nagrać filmy z ich udziałem i wysłuchać ich relacji.

Druga wystawa to „Galeria Złotego Grona”, czyli prezentacja dzieł sztuki współczesnej zgromadzonych w magazynach muzeum. W jej przygotowaniu pomagał warszawski architekt, Krzysztof Skoczylas. Ważnym elementem rozbudowy Muzeum Ziemi Lubuskiej jest również nowa sala konferencyjno-koncertowa.

W tej chwili mamy piękną salę, znakomicie wyposażoną, w której mieści się swobodnie 200 wygodnych krzeseł. Podkreślam: wygodnych – te, które były do tej pory, pochodzące z lat 70., gwarantowały jakiś komfort jedynie na 40-45 minut, a później plecy wszystkich bolały. W tej chwili możemy wygodnie siedzieć w muzeum, słuchać koncertów muzyki poważnej czy jazzowej.

Muzeum zyskało także salę edukacyjną i powiększony hol z renesansowym portalem z nieistniejącego już dzisiaj pałacu w Przytoku. Otwarcie rozbudowanego i odnowionego budynku jest planowane na koniec września. Koszt inwestycji to ponad 20 milionów złotych. W większości sfinansowano ją z funduszy unijnych, część pieniędzy dołożył też samorząd województwa.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00