ZIELONA GÓRA:

Mocne uderzenie w problem dopalaczy. Kampania „STOP DOP” w „Lotniku”

Nowe substancje psychoaktywne, potocznie nazywane dopalaczami, są jednym z najpoważniejszych zagrożeń naszych czasów. W minionym roku odnotowano ponad 4 tysiące przypadków zatruć tymi środkami. 65 było śmiertelnych, z czego 9 dotyczyło uczniów w wieku od 14 do 19 lat. To pokazuje, że o skutkach zażywania dopalaczy trzeba rozmawiać.

W lutym tego roku Zespół Szkół Akademickich w Zielonej Górze zainaugurował kampanię profilaktyczną „STOP DOP”. Zaangażowali się w nią uczniowie, nauczyciele, a także miasto.

W zeszłym roku kilkoro naszych uczniów zatruło się dopalaczami. Postanowiliśmy nie udawać, że nie ma problemu, tylko wziąć sprawy w swoje ręce. Głównie z inicjatywy pani wicedyrektor Agnieszki Makarskiej skupiliśmy się w grupie, nazwaliśmy się „STOP DOP” i zaczęliśmy działać. Nie ukrywam, że mamy duże wsparcie władz miasta, instytucji lokalnych, samorządowych. Myślę, że wszystkim nam zależy na tym, żeby młodzież nie sięgała po nowe substancje psychoaktywne, z uwagi na to, że sami lekarze nie wiedzą, jak postępować w przypadku ich zażycia, więc jest to szczególnie niebezpieczne.Katarzyna Galant, nauczycielka języka angielskiego w Zespole Szkół Akademickich

W ocenie nauczycielki ostrzeganie przed dopalaczami jest szczególnie ważne w okresie wakacyjnym. – Zbliża się lato, jest coraz cieplej, już w tym tygodniu niestety mieliśmy pierwsze pokłosie zażycia dopalaczy – mówi w nawiązaniu do ostatnich przypadków zatrucia groźnymi substancjami w Zielonej Górze.

Akcja „STOP DOP” polega na informowaniu o szkodliwości dopalaczy i o tym, gdzie można szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych, nie sięgając po środki psychoaktywne. Te dane znajdziemy na stronie stopdop.pl. Oprócz tego szkoła promuje kampanię z pomocą znanych osób, m.in. Joanny Brodzik, kabaretu Hrabi i Ewy Minge. Uczniowie przy współpracy z aktorami Lubuskiego Teatru przygotowali spektakl „Faza Delta”, a najbliższym działaniem będzie bieg profilaktyczny.

Bieg jest organizowany na terenie Parku Poetów, przy współpracy ze stowarzyszeniem Zielona Góro Zacznij Biegać. Dystans to 5 kilometrów – trochę dużo, zrobiło się bardzo ciepło, ale jutro ma się ochłodzić. Będzie na pewno poczęstunek dla uczestników biegu, trochę muzyki. Mamy już kilkadziesiąt osób wpisanych na bieg, więc mam nadzieję, że okaże się sukcesem. Głównie kierowaliśmy zaproszenie do młodzieży – uczniów klas ósmych szkół podstawowych i trzecich klas szkół gimnazjalnych – oraz ich nauczycieli i opiekunów, ale wiem, że chcą biec z nami rodzice, są w to zaangażowani również biegacze.Katarzyna Galant

Bieg „STOP DOP” wystartuje jutro, 7 czerwca o 12:00 z Parku Poetów.

W kolejnym tygodniu w „Lotniku” odbędą się za to warsztaty dla rodziców. Na nich terapeuta Paweł Hoffman opowie o tym, jak wspierać dzieci w budowaniu poczucia własnej wartości, poznawać jego mocne strony i marzenia. Warsztaty odbędą się 15 czerwca o 10:00.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: