ZIELONA GÓRA:

Młodzi On-Life na pokładzie Urzędu Marszałkowskiego i województwa lubuskiego

Władze województwa lubuskiego stawiają na młodzież i liczą, że będzie ona przyszłością regionu. Dlatego też organizuje wiele spotkań, programów i działań na rzecz młodych, aby mogli się oni rozwijać i realizować swoje życiowe pasje właśnie w naszym regionie.

Młodzi On-Life to program skierowany do lubuskiej młodzieży, który został omówiony jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. Z każdym miesiącem pojawiają się kolejne projekty, które mają zafascynować i poruszyć młodzież do działania i rozwoju. O jednym z nich rozmawiała marszałek Elżbieta Polak wraz z nauczycielami i dyrektorami lubuskich placówek w Urzędzie Marszałkowski.

– Będzie się działo bardzo dużo. Dzisiejszy dzień jest tego przykładem. Rozpoczynamy nabór w działaniu 8.2.1 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na projekty edukacyjne w zakresie wsparcia w oprzyrządowanie nowoczesne służące cyfryzacji lekcjom informatyki. Będziemy o tym mówić na spotkaniu z dyrektorami szkół i nauczycielami. To jest bardzo ważne działanie – kilkanaście milionów. Trzeba się śpieszyć ponieważ wnioski przyjmujemy do 20 marca. – mówiła Elżbieta Polak.

Akcji jest więcej m.in. misje dla młodych firm, czy też wsparcie w zakładaniu firm na lubuskim rynku oraz nowe konkursy dla debiutujących.

Niedawno zakończyło się również pilotażowe badanie opinii młodzieży na temat województwa lubuskiego pod kilkoma najbardziej znaczącymi dla młodych aspektami.

– To badanie miało taki charakter sondażowy z wykorzystaniem internetu tak, aby wykorzystać to medium, które jest najbardziej powszechne wśród młodzieży. Był to taki pilotaż, czyli chcieliśmy sprawdzić, na ile to narzędzie będzie nam pomocne w naszych działaniach. Badanie miało 15 pytań w trzech obszarach, było to życie w lubuskiem, edukacja i praca. Okazuje się, że zdecydowana większość młodych respondentów chce w lubuskiem mieszkać. Ponadto uwielbiają spędzać tutaj swój wolny czas. Połowa jest przekonanych o tym, że można tutaj realizować swoje marzenia i pasje. – mówiła Magdalena Balak-Hryńkiewicz wicedyrektor Biura Rozwoju Regionów.

Badanie wypadło gorzej pod względem edukacji. Prawie 80% młodych chce podjąć naukę na studiach, jednak niekoniecznie na lubuskich uczelniach, które w wielu przypadkach nie są atrakcyjne dla młodzieży.

Planów jest o wiele więcej m.in. utworzenie aplikacji, czy portalu – wszystko zależy od młodzieży.

– W planach jest utworzenie aplikacji, portalu. To młodzież już nam wskaże sama, co jest najlepszym narzędziem. Na roboczo nazywamy to e-młodzież, czyli także chcemy poprzez ten świat wirtualny trafić do młodych, ale nie tylko. Wyciągamy ich z kanap – tak, jak pani marszałek już nie raz powiedziała. Chcemy włączyć ich w nasz program, włączyć ich w nasze spotkania. Dlatego planujemy także szukać liderów w samorządach szkolnych. Takie projekty, jak budżet inicjatyw obywatelskich również się ku temu przyczyni. Chcemy wywoływać takie lokalne inicjatywy, szukać liderów wśród młodych. To również będą spotkania, o których będziemy informować. – dodaje Katarzyna Kozińska pełnomocnik Zarządu Województwa ds. Koordynacji Programu Młodzi On-Life.

Więcej informacji o akcjach dla młodych, które organizuje Urząd Marszałkowski usłyszycie w dłuższej wypowiedzi marszałek Elżbiety Polak, która znajduje się poniżej.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00