ZIELONA GÓRA:

Młoda Lewica przedstawia raport o stanie polskiej oświaty

Ponad 8,5 tysiąca uczniów i uczennic z całej Polski wypowiedziało się na temat polskiej oświaty. Z ich odpowiedzi Młoda Lewica stworzyła raport o stanie szkolnictwa. W badaniu wzięły udział zarówno osoby uczące się w szkołach podstawowych, jak i liceach, technikach i szkołach branżowych.

W raporcie przeprowadzonym przez Młodą Lewicę pojawiły się odpowiedzi dotyczące tego, jakiej szkoły chcą polscy uczniowie. Szczegóły przestawił Szymon Grzybowski.

Spytaliśmy prawie 9 tysięcy uczniów o ich opinie na temat oświaty i wyniki, które otrzymaliśmy były zaskakujące, były takie, które na pewno otwierają oczy na bardzo wiele spraw. I tak patrząc z samego raportu, to to jakiej szkoły chcemy – chcemy szkoły, w której nie będziemy traktowani jak roboty, szkoła, która będzie poważnie podchodzić do dorosłego życia, przygotowywać nas do dorosłego życia, szkoły, która będzie domem różnorodności i tolerancji, a nie budynkiem w odcieniach szarości.

96% ankietowanych uczniów uważa, że podstawa programowa jest przeładowana. Drugim zatrważającym wynikiem według Młodej Lewicy jest to, ile uczniów popiera wprowadzenie przedmiotu historia i teraźniejszość – według wyników za jest tylko 5% badanych.

Polska edukacja potrzebuje gruntownych zmian. Zmian takich, które będą zadowalały zarówno osoby uczące się, jak i osoby nauczające. W naszym raporcie wskazujemy na to, co w oświacie nie działa oraz przedstawiamy konkretne rozwiązania tych problemów.

Młoda Lewica postuluje o wprowadzenie m.in. obowiązkowej edukacji klimatycznej, edukacji obywatelskiej, edukacji komunikacyjnej/informacyjnej czy edukacji seksualnej i antydyskryminacyjnej. W postulatach znalazł się także punkt o wprowadzeniu Rzeczników Praw Ucznia w każdej jednostce samorządu terytorialnego oraz punkt o podwyższenie płac dla nauczycieli.

Cały raport można znaleźć na stronie mlodalewica.pl.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00