ZIELONA GÓRA:

Miłość XXI wieku, czyli „CyberMiłość”

Młodzież zgromadziła się w Uniwersytecie Zielonogórskim by porozmawiać na temat dzisiejszych sposobów na szybką i wymagającą niewielkiego zaangażowania znajomość. Wraz z ekspertami zastanawiali się, czy taka miłość ma szanse na przetrwanie, i jakie mogą być jej skutki.

Istnieje wiele plusów zawarcia i podtrzymania znajomości przy pomocy komunikatorów internetowych. Dają one szanse na kontakt z ludźmi z innych miast, państw, pozwalają na szybki kontakt bez potrzeby wyjścia z domu, jednak niosą ze sobą ogromne zagrożenie. Czy gimnazjaliści, licealiści, studenci zdają sobie z nich sprawę, decydując się na tego rodzaju relacje?

Psychoterapeuta, pedagog, doradca rodzinny uważa, że cyfrowe przyjaźnie nie zastąpią prawdziwego kontaktu.

Jest możliwe poznanie kogoś w internecie i rozwijanie tej znajomości, natomiast to już musi przejść później na poziom rzeczywistości. Komunikatory internetowe mogą być pomocą w rozwijaniu miłości, natomiast nigdy nie zastąpią realnego kontaktu z drugim człowiekiem.  – mówiła Agnieszka Domowicz.

Przekaz słowny, na którym opiera się internetowa znajomość stanowi 7% relacji międzyludzkich, dlatego eksperci apelowali do zielonogórskiej młodzieży o rozsądek podczas wirtualnych rozmów.

Miłość rozwijana przez człowieka, nie da się jej w wirtualnej rzeczywistości tworzyć. Wirtualne oznacza nawet na niby! Skutki cybermiłości w sensie zawierania znajomości wcale nie muszą być negatywne, natomiast jeżeli przenosimy całą naszą relację do internetu, możemy mieć pewność że to nie wyjdzie. – dodaje Łukasz Brodzik – redaktor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej.

O opinie zapytani zostali także uczniowie zielonogórskich gimnazjów i liceów. Czym dla nich jest cybermiłość, czy ma szanse na przetrwanie? Zdania były podzielone.

„Miłość to jest uczucie dwojga ludzi którzy się spotykają, są razem i darzą się jakimś uczuciem, a cybermiłość jest w internecie, czyli można to nazwać fikcją.” – mówiła jedna z licealistek.

Bez wątpienia kontakt z bliskimi utrzymywany przez internet jest prostszą formą, pozwala na zawarcie znajomości z ludźmi z całego świata, jednak należy zawsze zachować zdrowy umysł i z rozsądkiem oraz ostrożnością podchodzić do nowo poznanych przyjaciół.

Materiał przygotowała Aleksandra Andrzejewska.

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00