ZIELONA GÓRA:

Miliardowy budżet Zielonej Góry. Będą duże wydatki, wzrośnie też zadłużenie

To najwyższy budżet w historii Zielonej Góry. Myślę, że również w województwie – twierdzi Janusz Kubicki. Prezydent miasta przedstawił projekt budżetu na 2018 rok.

Dokładniejsza kwota to miliard 116 milionów złotych. Dochody to miliard 27 milionów, a wydatki – miliard 98 milionów. Wzrósł o ponad 200 milionów względem tegorocznego budżetu. Miasto nie planuje wzrostu podatków lokalnych, z wyjątkiem podatku od sieci handlowych. A na co trafią rekordowe fundusze?

W przyszłym roku największą pozycją będą wydatki związane z inwestycjami. Te inwestycje to ponad 400 milionów złotych. Kolejnym elementem jest oświata i edukacja – prawie 270 milionów. Pomoc społeczna – prawie 190 milionów. Następna w kolejności będzie gospodarka komunalna – prawie 46 milionów, transport – 30 milionów, ochrona zdrowia – 9 milionów, kultura i ochrona dziedzictwa narodowego – prawie 15 milionów, sport i turystyka – 27 milionów złotych.Janusz Kubicki

W przyszłym roku Zielona Góra postawi na poprawę jakości powietrza. Stworzenie systemu zintegrowanego transportu niskoemisyjnego będzie najbardziej kosztowną inwestycją. Pochłonie ponad 174 miliony. Planowane jest również dofinansowanie wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła. Na ten cel miasto chce wydać 500 tysięcy złotych.

Inwestycje związane z transportem niskoemisyjnym: jest w sumie bodajże 7 rozstrzygniętych przetargów. Dotyczą między innymi przebudowy całego układu komunikacyjnego i Centrum Przesiadkowego. To będzie robiła Skanska. Przebudowę zajezdni MZK za prawie 28 milionów wykona Exalo. Podpisana jest umowa na zakup autubusów – 17 Mercedesów i 47 Ursusów. Są rozstrzygnięte przetargi na dostawę ładowarek, wyposażenie autobusów, przebudowę wszystkich pętli autobusowych.Janusz Kubicki
Jest jeszcze taka nowość, której nie było. Pojawią się środki finansowe, które posłużą do tego, by wdrożyć program związany z wymianą pieców na bardziej ekologiczne. Będzie on skierowany do tych, którzy korzystają z pieców węglowych.

Ponadto kontynuowane będą dotychczasowe inwestycje, m.in. budowa Trasy Aglomeracyjnej i ronda w Raculi. Prezydent przyznaje, że są jeszcze zadania, które sprawiają problem. Poszukiwani są wykonawcy inwestycji, np. odnowienia placu teatralnego, na który ogłoszono już trzeci przetarg.

Wzrośnie zadłużenie miasta w stosunku do jego dochodów. Ma to związek z kredytem w wysokości 95 milionów złotych. Skarbnik miasta zapewnia jednak, że finanse są bezpieczne.

Na koniec 2017 roku zadłużenie miasta będzie wynosiło 30%, natomiast na koniec 2018 – 33%. To jest 340 milionów złotych. To jest bezpieczne, wszystkie wskaźniki są zachowane, nie ma problemu ze spłatą rat kredytów.Emilia Wojtuściszyn

Szczegóły projektu budżetu możecie poznać w poniższej prezentacji.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00