ZIELONA GÓRA:

Mieszkania w Zielonej Górze coraz droższe. Zarówno te na sprzedaż, jak i pod wynajem

Inflacja, wzrost stóp procentowych, dynamiczne zmiany cen paliw – te wszystkie czynniki mają negatywny wpływ nie tylko na portfele Polaków, ale i na wzrost cen mieszkań w naszym kraju. Ile zatem obecnie zapłacimy za metr kwadratowy mieszkania w Zielonej Górze?

Kamila Waśniewska-Zawieja, właścicielka biura nieruchomości, zwraca uwagę, że wpływ na cenę mieszkania – oprócz jego usytuowania – ma jeszcze jego metraż. I w tym zestawieniu kawalerki wychodzą najdrożej, ponieważ zwiększają się koszty ich utrzymania.

Już w czasie pandemii te mieszkania poszły bardzo, bardzo do góry. Przed pandemią można było kupić przykładowo za 6 tysięcy za metr, 6,5. Teraz ceny sięgają nawet do 7 albo i do 9 tysięcy. Wszystko zależy od tego, gdzie to mieszkanie jest położone. W jakiej dzielnicy, w jakim jest standardzie, na którym piętrze, czy jest to nowe mieszkanie, czy jest to starsze mieszkanie, czy jest to kawalerka, czy jest to trzypokojowe. Z zasady te mniejsze mieszkania są zawsze przeliczając na metr kwadratowy dużo, dużo droższe niż te większe. Im większe mieszkanie, tym cena za metr kwadratowy jest mniejsza.

Waśniewska-Zawieja podkreśla, że wpływ na ceny ma również niestabilna sytuacja gospodarcza. Ludzie nie wiedzą, jakie działania najbardziej opłaca się podjąć. Z tego też powodu na rynku jest mało mieszkań do kupna, a ceny najmu są coraz wyższe.

Jeżeli chodzi o wynajem mieszkań to nie dość, że ich brakuje, to te ceny praktycznie poszły, gdzie w styczniu mieszkanie przykładowo dwupokojowe 40 metrów, mogliśmy je wynająć za 1600 – 1700 złotych, też w zależności, jaki jest standard, teraz to samo mieszkanie jest za 2100 – 2200. To jest kolosalna różnica, to jest prawie 600 złotych różnicy. Czyli 1/3, 30% różnicy, jeżeli chodzi o wynajem, te mieszkania nadal idą do góry, bo ich po prostu brakuje, więc tutaj na pewno bardzo dużo zmieniła się sytuacja.

Dodajmy, że obecnie w Zielonej Górze najbardziej pożądane są mieszkania na nowych osiedlach, zwłaszcza blisko S3. Chętnych nie brakuje również na zamieszkanie w samym centrum.

Materiał przygotowała Izabela Budakowska.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X