ZIELONA GÓRA:

Miejska polityka według Kukiz’15: otwarta, przejrzysta, uczciwa

To zdaniem zielonogórskich przedstawicieli ruchu Kukiz’15 podstawa, by miasto funkcjonowało sprawnie i było przyjazne mieszkańcom. W fundamentach swojej strategii wskazują też błędy, jakie dostrzegają w zarządzaniu Zieloną Górą.

Pod hasłem „otwartość” Kukiz’15 rozumie m.in. możliwość spotkania mieszkańców z prezydentem, zatrudnianie urzędników ze względu na kompetencje, a nie przynależność partyjną oraz uruchomienie Biura Spraw Obywatelskich.

Nasz sposób zarządzania miastem będzie skierowany do wszystkich mieszkańców. Powołamy Biuro Spraw Obywatelskich, do którego każdy będzie mógł przyjść ze swoim pomysłem lub problemem. Konsultacje społeczne staną się nową jakością dialogu magistratu z mieszkańcami. Wprowadzimy jeden raz w roku dzień referendalny, podczas którego będziemy pytać zielonogórzan o ich zdanie w najważniejszych kwestiach dla miasta. Wyniki referendum będą wiążące.Olimpia Tomczyk-Iwko, pełnomocnik zarządu krajowego Kukiz’15

Transparentność to nic innego jak jawność i przejrzystość działań miasta. Chodzi o to, by miasto publikowało rejestr zleceń i umów, jakie zawiera. Zdaniem członków Kukiz’15 mieszkańcy powinni mieć także wpływ na to, jak wydawane są pieniądze z budżetu miasta.

Miliard złotych – w nim zawiera się budżet miasta, na który mieszkańcy mają wpływ. Należy edukować mieszkańców – powiedzieć im o tym, że każdy może wpłynąć na ten budżet, zgłosić swoje pomysły, by coś zmienić czy naprawić. Nie czekając na budżet obywatelski czy kolejne narzędzie, jakim jest inicjatywa lokalna. Trzeba wyjaśnić zielonogórzanom, że na budżet wpływa nie tylko prezydent miasta i radni. Każdy powinien wiedzieć, na co są wydawane te pieniądze.Paweł Maciejewski, rzecznik prasowy i koordynator ds. wyborów samorządowych w mieście Zielona Góra

Trzeci fundament strategii to uczciwość. Zgodnie z nim władza w mieście nie może służyć do załatwiania prywatnych interesów – mówi Sławomir Kowalski, koordynator ds. wyborów samorządowych w powiecie zielonogórskim.

Kukiz’15 chce, aby Zielona Góra była dla mieszkańców, a nie odwrotnie. Chce, aby rządzenie nie prowadziło do zadłużania budżetu miasta. Ostatnia rzecz – chce, by było kierowane uczciwie i według najwyższych standardów.Sławomir Kowalski

Działacze Kukiz’15 planują już ogłosić kolejne pomysły na miasto. Zaprezentują wizję dla Zielonej Góry, a w ciągu najbliższych tygodni przedstawią swojego kandydata na prezydenta miasta.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X