ZIELONA GÓRA:

Medycyna już nie tylko na uczelni. „Lotnik” szykuje miejsca w klasach medycznych

Rekrutacja do szkół średnich wciąż trwa, jednocześnie są placówki, które planują poszerzyć ofertę edukacyjną. Zielonogórski „Lotnik”, oprócz specjalizacji artystycznej, informatycznej czy prawno-społecznej ma zaproponować uczniom dwie klasy o profilu medycznym. Zajęcia będą realizowane we współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim.

– Jest to odpowiedź sytuację w regionie – deficyt lekarzy, a także na zwiększone zainteresowanie specjalizacją farmaceutyczno-medyczną – mówi Agnieszka Makarska, wicedyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego ds. wychowawczych.

Stąd też pomysł, żeby zacieśnić naszą współpracę z Uniwersytetem Zielonogórskim, a także pod patronatem urzędu marszałkowskiego oraz urzędu miasta, otworzyć dwa prestiżowe oddziały medyczne. Oferują one zwiększoną liczbę godzin przedmiotów specjalizacyjnych, czyli biologii, chemii oraz fizyki. Gwarantujemy zajęcia w małych grupach, a także zapewniamy zajęcia prowadzone przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów z uniwersytetu i naszych nauczycieli.Agnieszka Makarska

Dzięki współpracy szkoły z Uniwersytetem Zielonogórskim, uczniowie „Lotnika” będą odbywać zajęcia w laboratoriach biologicznych, chemicznych i fizycznych w ramach rozszerzenia podstawy programowej.

Mają one zaciekawić, rozbudzić zainteresowanie. Sprzyjać też temu, żeby uczniowie chcieli aspirować nie tylko do studiowania na medycynie, ale również na innych kierunkach, które są związane z naukami biologicznymi. Mamy w naszej ofercie kierunek, który wychodzi naprzeciw takim uczniom – biologię medyczną. Od tego roku akademickiego uruchamiamy taki kierunek, który być może będzie ciekawy dla tych uczniów, którzy będą uczyć się w IV Liceum Ogólnokształcącym.dr Elżbieta Roland, prodziekan ds. dydaktyki Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego

W trakcie nauki w klasach o profilu medycznym młodzież będzie uczyć się przeprowadzania eksperymentów i rozwiązywania problemów badawczych, co ma być ważne także w przygotowaniu do matury.

Uruchomienie dwóch nowych oddziałów w „Lotniku” jest realizacją koncepcji tzw. Liceum Uniwersyteckiego, zapowiadanej wcześniej przez urząd marszałkowski. Klasy nie będą objęte rejonizacją.

Czyli wszyscy absolwenci szkół podstawowych czy ostatniej klasy gimnazjum będą mogli złożyć dokumenty, a najlepsi będą uczyć się w tych dwóch oddziałach. Przypomnę – zajęcia laboratoryjne będą odbywać się na Uniwersytecie Zielonogórskim i tutaj współpraca pomiędzy uniwersytetem a miastem i samorządem województwa przebiega wzorowo.Łukasz Porycki, wicemarszałek województwa lubuskiego

W tej chwili IV Liceum Ogólnokształcące jest na etapie konstruowania programu zajęć. Miejsce w klasach o profilu medycznym znajdzie łącznie 56 osób.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00