ZIELONA GÓRA:

Marzenia o pracy lub własnej firmie to początek. OWES znów pokaże, jak uruchomić społeczny biznes

Studenci, społecznicy czy ludzie marzący o własnym biznesie – każdy może zacząć od tego, co oferuje spółdzielnia socjalna czy inne stowarzyszenie z działalnością gospodarczą. Ze sprawą utworzenia i zarządzania nim chętnie pomaga Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze.

OWES gościł już na uczelnianych Targach Pracy. Zjednał sobie grono studentów przybliżeniem informacji o spółdzielniach socjalnych. Członkowie ośrodka także mile wspominają to spotkanie.

– Bardzo nas to cieszy, że tematyka spółdzielni socjalnych jest obecna na Targach Pracy i Uniwersytet Zielonogórski uznał, że warto promować tę formę działalności gospodarczej, a z drugiej strony cieszymy się zainteresowaniem ze strony studentów czy absolwentów (…). Liczymy i wierzymy w to, że za dwa, trzy miesiące będziemy mogli powiedzieć, że mamy utworzoną przez nich spółdzielnię – mówił Adam Szulczewski.

Sukcesem zakończyło się też spotkanie dotyczące prowadzenia spółdzielni socjalnej jako biznesu i uzyskiwania dotacji na ten cel.

– Przyszło ponad 30 osób i to spotkanie zaowocowało tym, że spore grono z tych osób dalej pracuje z nami. Są w tej chwili na etapie przygotowywania się do utworzenia spółdzielni socjalnych. Pojawiają się też inne formy prawne, np. fundacje czy stowarzyszenia z działalnością gospodarczą. (…) Myślimy, że kwiecień to będzie ten moment, w którym będziemy mogli już podpisywać umowy o dofinansowanie na tworzenie miejsc pracy w tych spółdzielniach – dodaje Adam Szulczewski.

Kolejne wydarzenie będzie kierowane do wszystkich, którzy działają lub zamierzają działać na rzecz rodziny i rodzicielstwa. Przedstawiciele Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społeczne zapraszają na spotkanie informacyjne o konkursie mikrograntów „Centrum dla rodziny”. Do zgarnięcia w nim – maksymalnie 5 tysięcy złotych na jedną inicjatywę.

–  Oczywiście te działania kierowane bezpośrednio do rodzin mają odpowiadać na potrzeby, ale też być lokalnie umiejscowione. Muszą wynikać z tego, co gdzieś widzimy (…). Często są to pomysły, które nie miały okazji być realizowane. (…) Łączna pula środków to ponad 700 tysięcy złotych. Konkurs działa jednak na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”.

Spotkanie poprowadzą dwa stowarzyszenia: Instytut Zachodni oraz Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom”. To już 6 kwietnia o godzinie 17:00 w siedzibie OWES przy ulicy Dąbrowskiego 41 D/3.

Więcej informacji o działaniu spółdzielni socjalnych i innych inicjatyw, także w mniejszych miejscowościach – w poniższej rozmowie.

Godzina Rektorska – 31.03. – Adam Szulczewski

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00