ZIELONA GÓRA:

Łukasz i Ingrid będą rządzić Winobraniem! Z tych winnic pochodzą trunki na dni miasta

Poznaliśmy laureatów konkursu win winobraniowych. Zwycięskie wyroby będą oczywiście oficjalnymi trunkami na święcie Zielonej Góry. Po raz pierwszy konkurs został rozstrzygnięty w piwniczce winiarskiej, która została otwarta w minionym roku przy Palmiarni.

Zgłoszone wina były oceniane przez znawców – sommelierów, a także regionalistów. W jury zasiadł m.in. Arkadiusz Cincio, kierownik Działu Winiarskiego Muzeum Ziemi Lubuskiej. Komisji przewodniczył Przemysław Karwowski, prezes fundacji Gloria Monte Verde.

Komisja oceniła w zeszłym tygodniu 41 win, z czego 25 było białych i 2 różowe. To były wina z rocznika 2018.Przemysław Karwowski

Największą punktację w konkursie win czerwonych uzyskała winnica Łukasz za wino „Sadyba 2018”. Najlepszym winem białym okazało się zaś Pinot Blanc, produkt winnicy Ingrid.

Od dwóch lat mamy taką dobrą passę. W 2017 roku, pomimo dużo bardziej wytrawnych win, też bardzo dużo nagród się pojawiło. Natomiast jako wino winobraniowe, czyli docenione przez lokalnych znawców, zostało w ten sposób po raz pierwszy wyróżnione. To dla nas pierwsza nagroda.Monika Kapała, winnica Ingrid

Przyznane zostały również certyfikaty wina rekomendowanego – szczególnie polecanego do degustacji. Wyróżnienie otrzymała m.in. winnica Saint Vincent, która wielokrotnie wygrywała w poprzednich konkursach winobraniowych.

To jest w ogóle świetna sprawa, że jest taka współpraca winiarzy z urzędem miasta i urzędem marszałkowskim, że Palmiarnia nas zbiera, organizuje różne eventy. Świetnie, że z każdej strony się wspieramy, bo to dla naszego regionu może być i chyba już jest wyróżnik. Winiarstwo lubuskie jest czymś godnym uwagi.Michał Popiołek, winnica Saint Vincent

Choć to lokalny konkurs ma dla winiarzy największe znaczenie, chwalą się również wyróżnieniami za granicą. Przykładowo, Winnica Ingrid uzyskała już 6 złotych medali za wyroby z minionego roku, a Saint Vincent ma na koncie nagrody z Bukaresztu i Szanghaju.

Winobranie rozpocznie się w tym roku 7 września.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: