LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Lubuscy posłowie ruszają z kontrolami w sprawie Odry

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Wody Polskie Zarząd Zlewni w Zielonej Górze i Gorzowie, Lubuski Urząd Wojewódzki i Państwowa Straż Rybacka – to szlak instytucji, które odwiedzają lubuscy posłowie Koalicji Obywatelskie: Waldemar Sługocki, Katarzyna Osos, Krystyna Sibińska i Tomasz Aniśko.

Kontrole poselskie posłów opozycji mają odbywać się we wszystkich regionach, przez które płynie Odra. W Lubuskiem rozpoczęły się od Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze. Mówi poseł Waldemar Sługocki.

Mam nadzieję, że te kontrole nasze wykażą, dlaczego państwo jest w ruinie, jak wieszczyła pani obecna europoseł Szydło. Co się takiego przez siedem lat zdarzyło, że Polska jest w ruinie, polski rząd jest w rozsypce? Nie ma żadnej koordynacji, komunikacji między organami państwa. Widać różne napięcia, rywalizację. Tutaj jak w soczewce dobrze to widać. Chcemy zobaczyć, jak funkcjonowały instytucje w wojewódzkim lubuskim, które są za to odpowiedzialne.

Posłowie oczekują od instytucji udostępnienia dokumentacji dotyczącej wody i ewentualnych zanieczyszczeń, jak również korespondencji w tej sprawie. Parlamentarzyści chcą też skontrolować inspekcję weterynaryjną i sanepid, w kierunku następstw katastrofy ekologicznej. Poseł Tomasz Aniśko uważa, że kontrole są niezbędne, bo rząd ukrywa prawdę o katastrofie w Odrze.

Wojewoda lubuski, tak jak pozostali wojewodowie nad Odrą zawiedli kompletnie. Jesteśmy zbulwersowani i czujemy się zagrożeni w sytuacji, gdy państwo nie działa i nie jest w stanie właściwie zareagować i na czas. Chcemy rozwiązać zagadkę, gdzie są słabe, krytyczne punkty, gdzie są zaniedbania? Jak ten system powinien być poprawiony? Mam nadzieję, że wojewoda okaże wolę współpracy i podzieli się informacją z posłami.

Lubuscy posłowie domagają się dymisji całego rządu z Mateuszem Morawieckim na czele. Oczekują też zdymisjonowania wojewody Władysława Dajczaka, którego Sługocki nazwał pierwszym motorowodniakiem regionu.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00