ZIELONA GÓRA:

Lubisz fotografować, gotować lub majsterkować? Przekuj pasję w społeczny biznes!

Według danych rządowego portalu ekonomiaspoleczna.gov.pl Zielona Góra jest miastem z największą liczbą przedsiębiorstw społecznych w Polsce. Odnotowano ich 22. Sam fakt, że są tak liczne, może być motywacją dla tych, którzy myślą o uruchomieniu społecznego biznesu. Tym, którzy jeszcze się wahają, pomoc proponuje Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Ośrodek rozpoczął drugą edycję projektu „Rozkręcamy społeczny biznes”. Mogą się w niego zaangażować osoby, które chcą założyć spółdzielnię socjalną bądź fundację czy stowarzyszenie prowadzące działalność gospodarczą i myślą o pozyskaniu dotacji na ten cel.

Jeśli chodzi o proces rekrutacji, to jest on taki sam. Czyli najpierw spotkanie z animatorem, później złożenie dokumentów rekrutacyjnych i praca bezpośrednio z doradcami. Natomiast zmieniły się nieco warunki udzielania dotacji. Zmieniła się troszeczkę grupa docelowa, jeśli chodzi o osoby, które mogą starać się o miejsca pracy. Wydłużył się również okres trwałości pracy, czyli miejsca pracy należy utrzymać nie rok, ale półtora roku. Delikatnemu zmniejszeniu uległa kwota dotacji – jest to 25 tysięcy złotych netto.Agata Fogel, animatorka Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej

Z dotacji w projekcie „Rozkręcamy społeczny biznes” skorzystała spółdzielnia socjalna WeDo Studio, która świadczy usługi fotograficzne czy projektuje strony internetowe. Przedsiębiorstwo działa od dwóch lat.

Wzięliśmy dotację, jest to 25 tysięcy złotych na osobę. WeDo Studio tworzy 5 osób, czyli łatwo sobie przemnożyć. To już jest suma, która daje możliwości, sposób na rozwój, plan. Dodatkowo to jest wsparcie pomostowe – sposób na opłacenie ZUS-u, księgowej, naszych podstawowych potrzeb. Co bardzo ułatwia pracę: wtedy skupiamy się na tym, co chcemy robić, rozwijamy się, myślimy o czymś dalej.Łukasz Kołodziej

Aktualna edycja projektu „Rozkręcamy społeczny biznes” potrwa aż do czerwca 2023 roku. Trzeba mieć jednak świadomość, że zakładanie spółdzielni socjalnej to proces, który zajmuje wiele czasu. Więcej na ten temat – w całej rozmowie.

Agata Fogel, Łukasz Kołodziej

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: