KULTURA:ZIELONA GÓRA:

Literacko o winiarstwie i powojennej Zielonej Górze. Premiera książki „Wendyjska winnica. Winne miasto”

Pod koniec miesiąca po raz kolejny zostaną wyłonieni laureaci Lubuskich Wawrzynów. Zanim to nastąpi, Muzeum Ziemi Lubuskiej proponuje, aby powrócić choć na chwilę do zeszłorocznej edycji. Wówczas Wawrzyn Literacki za najlepszą książkę zdobyła Zofia Mąkosa, autorka powieści „Wendyjska winnica. Cierpkie grona”. Publikacja właśnie doczekała się kontynuacji.

Podtytuł kolejnej części to „Winne miasto”. Akcja książki toczy się w Zielonej Górze po II wojnie światowej. Pojawia się w niej wątek związany z Lubuską Wytwórnią Win.

Główna bohaterka książki pracuje w tej winiarni zaraz po końcu II wojny światowej. Autorka, pani Zofia, zwróciła się i do winiarzy, i do pionierów, i regionalistów o to, żeby przybliżyli jej pierwsze lata powojenne. Udało się jej odtworzyć realia, są też skandale i smaczki obyczajowe, ciekawe wydarzenia. Po prostu ożywiła te pierwsze dni w Zielonej Górze. Warto przyjść i posłuchać, bo jest to historia miasta opowiedziana nie w sposób historyczny, tylko wciągający, nienaukowy, ciekawy.Alina Polak-Woźniak, Muzeum Ziemi Lubuskiej

Premiera i promocja książki – w piątek, 8 lutego o godzinie 17:00 w Sali Witrażowej Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Zobacz więcej
Back to top button
X