ZIELONA GÓRA:

Kwarantanna szpitalnego personelu. Kiedy wrócą planowe zabiegi?

W Szpitalu Uniwersyteckim zostały wstrzymane planowe przyjęcia i operacje pacjentów onkologicznych. W tej sprawie zwrócił się do nas jeden ze słuchaczy. – Przecież przy nowotworach liczy się czas. Mojej mamie rośnie guz piersi i nikt nie chce powiedzieć, kiedy mają zamiar przeprowadzić operację i ile czasu mają trwać te kwarantanny dla personelu – napisał w mediach społecznościowych pan Borys.

– Mamy świadomość tego, że oprócz koronawirusa ludzie chorują także na nowotwory, ponieważ tych pacjentów jest coraz więcej. Natomiast w ostatnich dniach mamy poważne problemy kadrowe – mówi rzeczniczka szpitala, Sylwia Malcher-Nowak. Kwarantannę przechodzi ponad 30 osób.

W związku z tym mamy bardzo ograniczone możliwości pracy między innymi chirurgii ogólnej i onkologicznej, ale także na przykład Centralnego Bloku Operacyjnego czy oddziału intensywnej terapii. Stąd wstrzymaliśmy planowe przyjęcia, także jeżeli chodzi o pacjentów onkologicznych, ale mamy nadzieję, że w najbliższych dniach wszystko wróci już do normy.

Decyzję o przesunięciu planowych zabiegów podejmują lekarze. Najpilniejsze działania są podejmowane wtedy, gdy można zapewnić pacjentowi pełną opiekę chirurgiczną i anestezjologiczną. – Na pewno terminy późniejsze mają osoby, które mogą jeszcze poczekać te kilka czy kilkanaście dni – tłumaczy rzeczniczka szpitala. Chorzy mogą też skorzystać z pomocy w innych ośrodkach, jednak powinni liczyć się z pewnymi ograniczeniami.

Trzeba mieć też świadomość tego, jakie są obecne realia. Taka sytuacja, jaka występuje w naszym szpitalu, występuje w wielu szpitalach w całej Polsce. I w całej Polsce tak naprawdę są przesuwane planowe przyjęcia. Nie mówimy tylko o zabiegach operacyjnych, ale generalnie o planowym przyjęciu na różnego typu wysokospecjalistyczne oddziały.

Na pytanie, jak długo może potrwać kwarantanna personelu medycznego, trudno odpowiedzieć. W szpitalu mogą się bowiem pojawić nowe przypadki zakażenia. Prawdopodobnie w poniedziałek do pracy powrócą osoby ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, które były na kwarantannie.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X