ZIELONA GÓRA:

Kryzys psychiczny w czasach koronawirusa: szukajmy odskoczni

Kwarantanna, izolacja, panika, strach – z tymi hasłami kojarzy nam się sytuacja spowodowana koronawirusem. Wiele osób doświadcza kryzysu emocjonalnego. I tu z pomocą przychodzą psychoterapeuci, którzy mają teraz dużo więcej pracy.

Ekspertka Justyna Kamińska zauważa, że nasz poziom lęku zwiększają informacje, które płyną z mediów. Radzi więc, by nie oglądać wiadomości bez przerwy.

Jeśli zostawimy sobie telewizor włączony na cały dzień (bo jest taka pokusa), to niestety przez cały dzień jesteśmy tak naprawdę „bombardowani” przez trudne dla nas informacje. Dlatego na pewno proszę wszystkich o to (zwłaszcza swoich pacjentów, którzy konsultują się ze mną), żeby jednak te informacje sobie dozować. Żeby co jakiś czas włączyć telewizor i zobaczyć, czy coś się zmieniło, co się zmieniło. Natomiast nie róbmy sobie tego, że non stop oglądamy informacje, bo wtedy łatwo wpaść w taką pułapkę, że wszystko, co nas otacza, jest właśnie tym.Justyna Kamińska, psychoterapeutka

To, że przebywamy w domu – dobrowolnie czy z konieczności – może powodować problemy w relacjach z bliskimi osobami. Zaczynamy na przykład kłócić się z rodziną lub partnerem.

Nie spodziewam się fali rozwodów, choć przeszło mi to przez myśl. Rzeczywiście dla par będzie to trudny czas właśnie dlatego, że nie możemy wychodzić. Do tego jeszcze ta trudna sytuacja – w każdym jednak ten poziom lęku narasta i niestety będzie narastał. Najgorszym, z czym teraz musimy się zmierzyć, jest niewiedza. Ponieważ nikt z nas nie jest w stanie określić, kiedy to się skończy, jak to będzie wyglądało. Każdy się boi o swoje zdrowie, o zdrowie swoich bliskich. To są trudne emocje, z którymi można by było sobie poradzić, wychodząc na spacer, spotykając się ze znajomymi, można byłoby to odreagować.Justyna Kamińska

Psychoterapeutka proponuje, by zająć się rzeczami, które są dla nas ważne i pamiętać, żeby każdy domownik miał czas dla siebie. Znajdźmy też chwilę na to, aby się zrelaksować – poczytać książkę, obejrzeć serial czy poćwiczyć.

Cała rozmowa Romka Awińskiego z Justyną Kamińską znajduje się na radiowym Facebooku.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00