KULTURA:ZIELONA GÓRA:

Kosmos, a może bąbelki? Oto najlepszy winobraniowy plakat roku!

Ten konkurs udowadnia, że temat wina i winobrania nie jest monotonny. Za każdym razem winorośl, grona czy produkowany z nich trunek są tu głównym motywem, podobnie jak barwy Zielonej Góry. Uczestnikom konkursu na winobraniowy plakat zależy jednak na tym, by pozytywnie zaskoczyć jurorów. Efektem ich starań są prace, na których zatrzymują wzrok i profesjonaliści, i mieszkańcy miasta.

Tegoroczna edycja także okazała się zaskoczeniem, ale nie tylko ze względów artystycznych. W gronie laureatów znalazły się wyłącznie panie.

W tym roku mamy trzy kobiety i to z różnych ośrodków. Pierwszą nagrodę uzyskała pani Weronika Cyganik, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, która na stałe mieszka w Wieliczce. Wyróżnienie otrzymała pani Dominika Przybysz z Zielonej Góry, co bardzo nas cieszy – Zielona Góra również tak artystycznie, prężnie się rozwija. Drugie wyróżnienie otrzymała pani Małgorzata Awidko z Turka.Małgorzata Bukowicz, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Zielonogórskiego, przewodnicząca jury konkursu

Prezeska zielonogórskiego okręgu ZPAP zdradziła też, co szczególnie ujęło jurorów w zwycięskiej pracy.

Plakat, który wygrał nasz konkurs, jest absolutnie kosmiczny. To go wyróżniało spośród wszystkich innych. Myślę, że bardziej plakat pasuje do Centrum Nauki Keplera niż do barw Zielonej Góry, co naszym zdaniem w niczym nie przeszkadza, ponieważ jest on na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Samo przesłanie również bardzo nam się podobało, nawet w kontekście zaćmienia Księżyca i widocznego Marsa, co zdarzyło się na następny dzień (po ogłoszeniu wyników – przyp. red.).Małgorzata Bukowicz

Na konkurs dotarło 66 prac autorstwa ponad 40 artystów. Jurorzy wybrali ok. 35 prac, które ich zdaniem najlepiej nawiązują do tematu Winobrania i mają największe walory artystyczne. Zostaną zaprezentowane na początku święta wina, 8 września w Galerii Pro Arte na deptaku. Wtedy również laureaci konkursu otrzymają nagrody.

Wkrótce zaś dowiemy się, czy zwycięski plakat będzie oficjalnym afiszem Winobrania.

źródło: zpap.zgora.pl

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00