ZIELONA GÓRA:

Korki, smog, mało parkingów… Rozwiązaniem będą darmowe autobusy?

Zielona Góra boryka się z kilkoma problemami związanymi z komunikacją – niedoborem miejsc parkingowych, korkami czy zanieczyszczeniem powietrza przez pojazdy. Radny z klubu SLD Tomasz Nesterowicz proponuje rozwiązanie: darmowy transport publiczny dla wszystkich mieszkańców. Przygotował projekt uchwały na ten temat.

To kolejny krok SLD w stronę zielonogórzan. W haśle „Zielona Góra to ludzie” Sojusz ujął m.in. projekty uchwał o dofinansowaniu do wymiany pieców, dotacji na in vitro oraz opracowanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla miasta. Teraz pochyla się nad tematem komunikacji miejskiej.

Inwestujemy w piece. Dlaczego? Żeby zmniejszyć smog zimą. A co generuje smog latem? Komunikacja miejska. Miasto się korkuje, mamy problemy komunikacyjne. Rozwiązaniem nie jest budowa coraz szerszych dróg i większej ilości parkingów, bo to będzie z kolei powodowało wycinanie drzew i betonowanie Zielonej Góry. Jest nim darmowa komunikacja dla mieszkańców.- argumentuje Tomasz Nesterowicz.

Ponadto wyjaśnia, że komunikacja miałaby być bezpłatna, ponieważ mieszkańcy i tak płacą za nowoczesny tabor – pieniądze idą nie tylko z miejskiej kasy, ale i z opłacanych przez nich podatków. Wprowadzenie darmowej komunikacji jest też korzystne ekonomicznie i ekologicznie.

Zaczniemy się zastanawiać, czy opłaca nam się pchać do centrum miasta samochodem. Może lepiej pojechać do miasta autobusem. Nie będziemy musieli wtedy budować parkingów w każdym punkcie, gdzie jest jeszcze jakieś drzewo. Może okaże się, że będziemy mogli wprowadzić tendencję odwrotną: zalesiania, zadrzewiania Zielonej Góry.Tomasz Nesterowicz

Z kolei Radosław Brodzik dostrzega związek darmowej komunikacji miejskiej z niedzielami wolnymi od handlu i tym, że zielonogórzanie chcą spędzać te dni aktywnie.

Niedawno opublikowałem list o tym, że idą wolne niedziele. Obojętnie czy je popieramy, czy nie, one stały się faktem. Więc miasto musi zacząć się przygotowywać. Jednym z elementów powinna być właśnie darmowa komunikacja, żeby na przykład mieszkaniec Osiedla Pomorskiego mógł sobie spokojnie z rodziną, znajomymi dojechać do centrum miasta i wrócić z powrotem bez potrzeby brania samochodu i wjeżdżania do centrum. Radosław Brodzik

Darmowa komunikacja miałaby obowiązywać także bez względu na jakość powietrza w mieście.

Projekt uchwały trafił już do ratusza. To, czy będzie zaprezentowany na sesji rady miasta, zależy od poparcia pozostałych radnych.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: