ZIELONA GÓRA:

Konserwator zgłasza uwagi ws. stacji rowerowej przy Niepodległości. Prezydent: „to przerost formy nad treścią”

1 marca, po zimowej przerwie, ponownie zacznie działać system Zielonogórskiego Roweru Miejskiego. Stacje rowerowe znów zapełnią się jednośladami, uruchomione będą też nowe miejsca wypożyczeń. Powstanie stacja przy ulicy Francuskiej, w pobliżu Zespołu Szkół Ekologicznych. Miasto zamierzało także umieścić jedno stanowisko przy alei Niepodległości, zastrzeżenia do tej lokalizacji ma jednak wojewódzki konserwator zabytków.

Konserwator argumentuje, że ustawienie stacji naruszy historyczny układ urbanistyczny miasta. Decyzję skrytykował prezydent Janusz Kubicki.

Kwestia postawienia stacji rowerów, które stoją w Wiedniu, Berlinie, Warszawie, Krakowie – nie ma z tym problemu. W Zielonej Górze jest problem, żeby znaleźć miejsce, bo ona zaburzy harmonię. Przyznam się szczerze, że jestem troszkę zły na to, bo uważam, że jest to przerost formy nad treścią. Przypomnę też chociażby rondo, które chcemy budować na skrzyżowaniu Wojska Polskiego z Wyszyńskiego i wpisanie jednego z obiektów do rejestru (zabytków – przyp. red.). Nasze prośby nie dały żadnego efektu. Dopiero jak mieszkańcy zaczęli narzekać, że tam dojdzie do wielkiej tragedii, to po ich interwencji udało się to zmienić.Janusz Kubicki

Prezydent uważa, że sprawa zaczyna zakrawać o absurd. – Jeżeli w Polsce ktoś odpowiada za zabytki, wolałbym, żeby dbał o nie również finansowo. Niestety konserwator zabytków żadnych pieniędzy nie ma, a często powoduje to, że wiele budynków popada w ruinę – skwitował włodarz miasta.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: