ZIELONA GÓRA:

Koniec z architektonicznym miszmaszem. W szpitalu będzie też cieplej

Ponad 50 milionów złotych będzie kosztować modernizacja budynków Szpitala Uniwersyteckiego. Stopniowo będą ocieplane, co zmniejszy zużycie energii. Mają zyskać także lepszy wygląd.

Termomodernizacja lecznicy zacznie się od budynku B i B1. To charakterystyczna, przedwojenna część kompleksu, widoczna od strony Parku Tysiąclecia. Mieści się tam m.in. Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Te inwestycje będą przynosiły znaczący wymiar ekonomiczny, ale także estetyczny. Piękne, stare budynki zostaną odnowione i w taki sposób doposażone, żeby trzeba było zużywać w nich mniej energii. Elewacje wszystkich tych obiektów, które lata świetności mają za sobą – nad tym będziemy pracować.Marek Działoszyński, prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze

Termomodernizację wykona firma Mostostal Zabrze. Jest ona odpowiedzialna również za budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

Jest to duże przedsięwzięcie i na pewno wysiłek finansowy. Ze swojej strony składamy deklarację, że zrobimy wszystko, żeby zrobić to w czasie, a nawet przyspieszyć. Zadanie będzie realizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Przymierzamy się do tego się we wstępnym harmonogramie, że pierwsze prace rozpoczniemy pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku i na początku drugiego kwartału. Modernizacją na terenie całego kompleksu szpitalnego objętych jest chyba 10 budynków.Marek Morawski, prezes Mostostalu Zabrze

W kolejnych etapach ocieplony będzie budynek radioterapii, oddziału urologii, okulistyka i laryngologia oraz oddział położniczo-ginekologiczny.

Realizacja zadania będzie możliwa dzięki powtórnym negocjacjom w sprawie środków finansowych w Regionalnym Programie Operacyjnym. Komisja Europejska zgodziła się przeznaczyć dodatkowe pieniądze.

Niestety, środków na ochronę zdrowia już nie było. Całkowicie zostały zaangażowane w potężne inwestycje w naszym regionie – radioterapię w Gorzowie (już zakończoną) i Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, które będzie zakończone w połowie przyszłego roku. Udało się, namówiliśmy Komisję Europejską, ale dlatego, że widzieli, że z wielką konsekwencją, krok po kroku, skutecznie realizujemy nasz plan. Jest Szpital Uniwersytecki, jest kierunek lekarski, budujemy Centrum Matki i Dziecka, zgadzamy się na termomodernizację.Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego

Pierwszy etap termomodernizacji zakończy się w listopadzie 2020 roku.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: