ZIELONA GÓRA:

Komora hiperbaryczna w szpitalu? Miasto stawia warunek – rondo przy Podgórnej

Czy przy Szpitalu Uniwersyteckim powinno powstać rondo? Władze Zielonej Góry uważają, że inwestycja jest konieczna, jeśli w lecznicy ma powstać komora hiperbaryczna. Pomysł skrytykowali przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej. Twierdzą, że miasto nie kieruje się dobrem pacjentów.

– Było uzasadnienie ze strony urzędu miasta, że będzie komora, kiedy będzie dojazd. Nas to zastanawia – komentuje sprawę Marcin Pabierowski, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

Skrzyżowanie ulicy Lwowskiej z Podgórną jest rozwiązaniem przepustowym. Nie widzimy tam konieczności budowy dodatkowego skrętu czy ronda. Miasto z tym wyszło. My pytamy, dlaczego miasto zobowiązuje jeszcze inwestora, który będzie działał w zakresie ochrony zdrowia, do poniesienia kosztów budowy ronda.Marcin Pabierowski

Miasto tłumaczy, że rondo jest potrzebne, ponieważ gdy powstanie komora hiperbaryczna, do szpitala będzie trafiać więcej pacjentów. Tym samym zwiększy się ruch drogowy w rejonie placówki.

Jak ktoś jedzie do szpitala i próbuje zaparkować, to chyba wie, co się tam dzieje. Tam jest problem komunikacyjny. Miasto i ja deklarujemy wkład własny. Czekam na podpis pani marszałek i przebudujemy ten układ tak, aby można tam było i bezpiecznie, i sensownie jeździć. Jak trudno tam się dzieje i co się dzieje – to już wiemy, a co będzie, jak otworzymy nową placówkę? My nie chcemy nic innego niż to, co stanowi prawo. Cieszę się z deklaracji pani marszałek (mam nadzieję, że się nie wycofa), że przesunie środki unijne na tę inwestycję. My od niej nie chcemy nic – miasto zabezpieczy wkład własny i roboty pójdą do przodu. Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry

– Wcześniej wielokrotnie składałem interpelację o konieczności budowy tego ronda. Wystarczy o godzinie 15:00 spróbować skręcić z ulicy Lwowskiej w ulicę Podgórną, żeby zrozumieć, że rondo tam jest potrzebne – uzasadnia swoje zdanie radny Jacek Budziński.

Na przeszkodzie, z tego co miasto odpowiadało, zawsze stały finanse, czyli kilkanaście milionów złotych. Oraz konieczność wymiany działek, które należą do innych podmiotów niż miasto, a przez które miałaby przebiegać konstrukcja tego ronda. Natomiast spór pomiędzy Koalicją Obywatelską a prezydentem Kubickim o to, czy spółka, która ma wybudować komorę hiperbaryczną, jednocześnie ma wybudować rondo, to w mojej ocenie troszeczkę chyba nie to miejsce i nie ta okazja, aby o tym rozmawiać. Sądzę, że wcześniej czy później rondo będzie musiało tam powstać.Jacek Budziński, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości

Komora hiperbaryczna, która ma powstać w szpitalu, będzie mogła pomóc wielu pacjentom. Jest wykorzystywana m.in. w zatruciach tlenkiem węgla i w leczeniu trudno gojących się ran. Z ośrodka terapii hiperbarycznej mogłoby korzystać dziennie 28 osób.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00