ZIELONA GÓRA:

Koalicja Obywatelska o Izbie Skarbowej: chcemy wyjaśnień od wojewody

Na ostatniej sesji rady miasta sala pękała w szwach. Liczną grupę zainteresowanych przebiegiem obrad stanowili pracownicy Izby Administracji Skarbowej. Przedstawili radnym informację o tym, że instytucja może zmienić swoją siedzibę z Zielonej Góry na Gorzów Wielkopolski. Temat powrócił po ponad roku.

Głos w sprawie zabrali reprezentanci Koalicji Obywatelskiej – Sławomir Kotylak i Andrzej Żywień. Powtórzyli argumenty, które przeciwko przeniesieniu izby przytaczali radni. Po pierwsze, zmiana siedziby naruszy równowagę organizacyjną województwa. Niemniej ważny jest też czynnik społeczny – wielu pracowników będzie musiało podjąć decyzję o przeprowadzce wraz z rodzinami.

Skierowaliśmy dzisiaj publiczne zapytanie do wojewody. Chcemy, aby zajął stanowisko, czy ta informacja, którą związkowcy izby uzyskali od dyrektora, jest prawdziwa. Czy znajduje odzwierciedlenie w działaniach prowadzonych przez Ministerstwo Finansów, które może ma takie plany albo dokonuje tylko oceny, czy takie działanie jest zasadne czy nie. Chcemy poznać prawdę. Wydawało nam się, że temat jest już nieaktualny po wybuchu regionalnego skandalu w zeszłym roku. Okazuje się, że temat jest nadal aktualny, ba, nadal był procedowany. Tyle że pod przykryciem dla opinii społecznej.Sławomir Kotylak

Andrzej Żywień dodał, że gwarancją tego, że Izba Administracji Skarbowej ma lokalizację w Zielonej Górze, jest rozporządzenie Ministra Rozwoju. Plany przeniesienia instytucji są więc sprzeczne z tym dokumentem.

Rozporządzenie obowiązuje, weszło w życie bodajże w marcu 2017 roku. Nie ma w tym momencie oficjalnych możliwości, żeby nie obowiązywało.Andrzej Żywień

W ocenie Koalicji Obywatelskiej rozporządzenie może być jednak „zasłoną dymną”, pod którą trwa proces przenosin Izby Administracji Skarbowej. Jej członkowie mają nadzieję, że wojewoda zaprzeczy temu, że zaplanowana jest przeprowadzka instytucji.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X