ZIELONA GÓRA:

Kilkaset tysięcy w puli radnych. PO zdradza, na co wydaje

Radni z klubu Platformy Obywatelskiej ujawniają swoje wydatki z puli radnych. Przedstawili, jakie instytucje i wydarzenia są przez nich wspierane finansowo.

Przewodniczący klubu, Marcin Pabierowski, zwrócił uwagę na to, że dofinansowywanie różnych inicjatyw odzwierciedla zainteresowania radnych i zakres ich współpracy z organizacjami pozarządowymi. Sam przeznacza pieniądze z funduszu m.in. na program stypendialny dla uzdolnionej młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych.

W mieście nie ma uchwały oraz programu, który wspierałby dzieci w pierwszym etapie uprawiania sportu. Zaczynają one swoją drogę zaawansowanego sportu, łączą go z nauką. Są to ogromne obciążenia finansowe dla rodziców, potrzebna jest również motywacja dla dzieciaków. Ten program stypendialny jest zbudowany na podstawie pomysłów trenerów, bo to oni wyznaczają uzdolnione dzieciaki.Marcin Pabierowski

Ponadto za fundusz radnych powstają nowe miejsca parkingowe czy doświetlenia przejść dla pieszych na osiedlach. To radni uzgadniają razem z mieszkańcami i wspólnotami mieszkaniowymi. Dzięki temu powstały miejsca postojowe na ulicy Porzeczkowej czy Ananasowej.

Radny Mariusz Rosik reprezentuje dzielnicę Nowe Miasto. Dlatego „swoją” część środków przeznacza dla rad sołeckich i placówek oświatowych w dawnej gminie Zielona Góra.

Wszystkie szkoły i przedszkola, które znajdują się w dzielnicy Nowe Miasto, otrzymują ode mnie w granicach 10 tysięcy złotych rocznie. Zawsze zaznaczam, że te środki mają być przeznaczone na pomoce dydaktyczne. Jeśli dyrektor albo grono pedagogiczne ma inne plany, kontaktuje się ze mną. Na przykład w zeszłym roku pani dyrektor z Drzonkowa pytała, czy może przeznaczyć 10 tysięcy, które otrzymała, na odmalowanie sali gimnastycznej. Nie ma problemu.  W zestawieniu pokazałem, ile przeznaczam na stare i nowe miasto. Przez trzy lata uzbierało się tego ponad 180 tysięcy złotych. To 46% wszystkich moich wydatków, jakie mogłem rozdysponować z funduszu radnego.Mariusz Rosik

Krzysztof Machalica inwestuje natomiast w sport, kulturę i Kościół. Na co trafiło 150 tysięcy, które otrzymał?

Prawie 80% zostało przeznaczone na VIII Wiosnę Jazzowo-Bluesową, 10 tysięcy – na Zaduszki Jazzowe. Poszły pieniądze na byłą studencką stadninę w Raculi. Tam dałem 5 tysięcy, aby kupili siano dla koni, albo wyremontowali stajnie, bo są one w fatalnym stanie. Pieniądze dostało również Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży – na działalność statutową, dofinansowanie do pielgrzymek. Także Parafia św. Jadwigi otrzymała 10 tysięcy na figurę patronki. SKM Zastal – 4 tysiące.Krzysztof Machalica

Poza tym pieniądze z puli radnych trafiają na festiwal kina FrankoFilm, do Parku Kolei Szprotawskiej, Aeroklub Ziemi Lubuskiej oraz wsparcie Ośrodka Integracji Społecznej na Zaciszu.

Poniżej zestawienie wydatków Mariusza Rosika z puli, którą dysponuje jako radny.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X