ZIELONA GÓRA:

Każde „procenty” za kółkiem szkodzą. Trwa kampania przeciw nietrzeźwym kierowcom

Biuro Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Zielonej Górze rozpoczęło kampanię „Przeciwko pijanym kierowcom”. Przez najbliższe dwa tygodnie będzie ostrzegać przed wsiadaniem do samochodu pod wpływem alkoholu i informować, z czym wiąże się jazda po pijanemu. Pracownicy biura przygotowali m.in. wystawę przed ratuszem, która składa się z trzynastu plansz na ten temat.

Kampania przedstawia fakty, które dotyczą spożywania alkoholu przez kierowców. Specjaliści będą też przypominać o tym, jak uniknąć tragedii z powodu jazdy „na podwójnym gazie”.

Wystawa ma mówić o tym, że są takie mity, że człowiek, który „wypił trochę”, jest w stanie to kontrolować. Obala te mity i mówi o faktach, o tym, jaka jest odpowiedzialność karna, jakie spożycie alkoholu i jakiego rodzaju powoduje wzrost promili w organizmie człowieka, o tym, jak świadkowie zdarzenia mogą reagować. Mówi o tym, że takich kierowców należy powstrzymać, o tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim, za które nic nam nie grozi i możemy to zrobić anonimowo.

Treść wystawy prezentuje również historie ofiar wypadków z udziałem nietrzeźwych kierowców.

Chcieliśmy także przypomnieć Michała – niepełnosprawnego zielonogórzanina, który walczył o to, żeby było bezpiecznie na drogach, a sam – ironia losu – zginął pod kołami pijanego kierowcy.

W trakcie akcji będziemy sami mogli sprawdzić, jak wygląda jazda pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Posłużą do tego specjalne symulatory, tzw. alko- i narkogogle.

Kolejnym elementem kampanii „Przeciwko pijanym kierowcom” będą spoty radiowe, a od września – również spotkania z młodzieżą, która zamierza zdawać egzamin na prawo jazdy. W akcję są zaangażowani policjanci z zielonogórskiej drogówki.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X