ZIELONA GÓRA:

Katolickie, ewangelickie, prawosławne… Szlakiem kościołów po Zielonej Górze

W Zielonej Górze znajduje się około 20 kościołów. Część z nich to wieloletnie zabytki z ciekawą historią. Ostatnio zainteresowani odwiedzili 5 świątyń razem z przewodnikiem. Jan Frydryk oprowadzał po kościołach, które znajdują się w ścisłym centrum miasta.

Mieszkańcy Zielonej Góry to osoby wielu wyznań. Dlatego zwiedzać można zarówno kościoły katolickie, jak i ewangelicko-augsburski czy cerkwie.

To są najstarsze i ciekawe kościoły. Różne religie – od ewangelicko-augsburskiej poprzez kościół katolicki, polskokatolicki, a skończywszy na cerkwi ukraińskiej. Mamy już również cerkiew prawosławną, św. Mikołaja, ale położoną daleko, na ulicy Partyzantów. Troszkę nie po drodze.<span class="su-quote-cite">Jan Frydryk, przewodnik</span>

Uczestnicy spaceru zobaczyli m.in. kościół luterański na Placu Bohaterów, kościół Najświętszego Zbawiciela na alei Niepodległości i kościół polskokatolicki pw. Matki Bożej Królowej Polski. Poznali zarówno dzieje, jak i architekturę tych świątyń.

Ten kościół jest największy w Zielonej Górze. Mieści 2 tysiące wiernych. Ma najpiękniejszą akustykę. Są w nim słynne koncerty symfoniczne, organowe. W tym kościele w 1926 roku było wykonane oratorium Nowowiejskiego. Feliks Nowowiejski przyjechał tu z Warszawy. Oratorium to utwór kościelny, religijny. Od tego czasu koncerty do dzisiaj się tu odbywają.<span class="su-quote-cite">Jan Frydryk</span>

Spacery po Zielonej Górze odbywają się w każdą wakacyjną środę o godzinie 11:00. Poprzedza je zbiórka na Placu Bohaterów na 15 minut przed rozpoczęciem wycieczki. Wędrówki są ujęte w programie Lata Muz Wszelakich.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00