ZIELONA GÓRA:

Katolickie, ewangelickie, prawosławne… Szlakiem kościołów po Zielonej Górze

W Zielonej Górze znajduje się około 20 kościołów. Część z nich to wieloletnie zabytki z ciekawą historią. Ostatnio zainteresowani odwiedzili 5 świątyń razem z przewodnikiem. Jan Frydryk oprowadzał po kościołach, które znajdują się w ścisłym centrum miasta.

Mieszkańcy Zielonej Góry to osoby wielu wyznań. Dlatego zwiedzać można zarówno kościoły katolickie, jak i ewangelicko-augsburski czy cerkwie.

To są najstarsze i ciekawe kościoły. Różne religie – od ewangelicko-augsburskiej poprzez kościół katolicki, polskokatolicki, a skończywszy na cerkwi ukraińskiej. Mamy już również cerkiew prawosławną, św. Mikołaja, ale położoną daleko, na ulicy Partyzantów. Troszkę nie po drodze.Jan Frydryk, przewodnik

Uczestnicy spaceru zobaczyli m.in. kościół luterański na Placu Bohaterów, kościół Najświętszego Zbawiciela na alei Niepodległości i kościół polskokatolicki pw. Matki Bożej Królowej Polski. Poznali zarówno dzieje, jak i architekturę tych świątyń.

Ten kościół jest największy w Zielonej Górze. Mieści 2 tysiące wiernych. Ma najpiękniejszą akustykę. Są w nim słynne koncerty symfoniczne, organowe. W tym kościele w 1926 roku było wykonane oratorium Nowowiejskiego. Feliks Nowowiejski przyjechał tu z Warszawy. Oratorium to utwór kościelny, religijny. Od tego czasu koncerty do dzisiaj się tu odbywają.Jan Frydryk

Spacery po Zielonej Górze odbywają się w każdą wakacyjną środę o godzinie 11:00. Poprzedza je zbiórka na Placu Bohaterów na 15 minut przed rozpoczęciem wycieczki. Wędrówki są ujęte w programie Lata Muz Wszelakich.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: