ZIELONA GÓRA:

Kamienica na Pieniężnego popadała w ruinę. Po remoncie znów będzie do użytku

Mamy odnowiony Plac Teatralny, powoli do końca zmierza też modernizacja muzeum. Luką pomiędzy tymi miejscami jest budynek, który od lat domagał się renowacji. Wiele wskazuje na to, że z kamienicy przy ulicy Pieniężnego 27 znikną tablice ostrzegające przed zawaleniem.

Budynek przechodzi remont – wewnątrz powstaną mieszkania na sprzedaż. Prace nie obejmują przybudówki przy Placu Teatralnym.

Dla tych budynków plan miejscowy przewiduje możliwość przebudowy, adaptacji, myślę, że również wykonania miejsc postojowych w obrębie tej nieruchomości. Przypuszczam, że po zakończeniu remontu budynku inwestor pomyśli też o zagospodarowaniu i remoncie pozostałej części.

Obiekt znajduje się w ewidencji miejskich zabytków. Nie podlega więc ścisłej ochronie konserwatorskiej, ale i tak nie można zmienić w nim zbyt wiele. Zachowana musi być elewacja i obecny, nietypowy kształt budynku.

To jest zabudowa kształtująca narożniki ulic. Ten budynek odznacza się na tyle charakterystyczną bryłą, że jest ona dosyć duża i bogato zdobiona architektonicznie. I dlatego wpisuje się w krajobraz miasta. Szkoda by było, żeby taki obiekt z tego krajobrazu zniknął.

Remont obiektu przy ulicy Pieniężnego ma potrwać do końca tego roku.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X