ZIELONA GÓRA:

Jeszcze jest szansa na „mały ZUS”. Firmy mają czas do północy

To ostatni dzwonek dla przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z tzw. małego ZUS-u. Jeszcze dziś (8.01.), do północy, mogą zarejestrować się do ubezpieczeń z nowym kodem, który odpowiada tej uldze – 05 90 lub 05 92. Komu przysługuje niższa składka na ubezpieczenia społeczne?

Do „małego ZUS-u” mogą zgłosić się firmy, których przychód w ostatnim roku kalendarzowym nie przekroczył 30-krotności minimalnego wynagrodzenia (ok. 63 tysięcy złotych). Ulga nie dotyczy przedsiębiorstw, które rozliczały się w formie karty podatkowej i korzystały ze zwolnienia z podatku VAT.

ZUS wymaga złożenia dwóch dokumentów: wyrejestrowania z ubezpieczeń z kodem 05 10 lub 05 12 oraz zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych (bądź do ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli podlegamy tylko jemu). Wszelkie formalności można jeszcze załatwić przez internet:

Sama procedura jest bardzo łatwa i można ją wykonać w domu albo w biurze. Można to zrobić na przykład przez program Płatnik albo Płatnik Plus. Mogą to zrobić także biura rachunkowe, z usług których korzystamy.Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego

Wysokość składki na ubezpieczenia zależy od tego, ile w 2018 r. wynosiły przychody i przez ile dni przedsiębiorca prowadził działalność. Może ją wyliczyć sam, dzięki kalkulatorowi na stronie ZUS.

Warto wspomnieć, że obniżeniu ulegają składki na ubezpieczenia społeczne, więc składka zdrowotna pozostaje bez zmian. Poprzez „mały ZUS” można w znaczący sposób obniżać sobie składki. Dla przykładu, jest taka możliwość, aby z 1200 złotych składek opłacać 600 czy 700. To już jest bardzo duża różnica, która z pewnością pomoże tym najmniejszym przedsiębiorcom.Agata Muchowska

W Zielonej Górze z „małego ZUS-u” skorzystało dotąd prawie 700 przedsiębiorców.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X