ZIELONA GÓRA:

„Jest symbolem wolności”. Pomnik ks. Michalskiego już przed konkatedrą

Dla mieszkańców miasta to człowiek legenda. Ks. Kazimierz Michalski, więzień obozu w Dachau, proboszcz parafii św. Jadwigi i uczestnik Wydarzeń Zielonogórskich został upamiętniony pomnikiem. Rzeźba dotarła do Zielonej Góry w piątkowe popołudnie i została zamontowana na skwerze przed konkatedrą.

Ustawianiu pomnika przyglądał się m.in. ks. Włodzimierz Lange, proboszcz parafii św. Jadwigi.

Wierni pamiętają tamte czasy. Niewielu pozostało uczestników tych wydarzeń, ale przychodzi do mnie wielu ludzi, którzy byli w tamtym czasie dziećmi i uczestniczyli w lekcjach religii. Przychodzą do mnie, wspominają ks. Michalskiego i cieszą się, że będą mogli przyjść tu, do niego, kiedy stanie w pomniku.

Pomnik wykonał krakowski artysta Karol Badyna. Przyznał, że w trakcie tworzenia monumentu musiał spełnić wiele wytycznych narzuconych przez organizatorów konkursu. Pomnik musiał zawierać symbole takie jak krzyż oraz trójkąt z literą „P – oznaczenie więźnia obozu koncentracyjnego i jak najlepiej odwzorowywać wygląd księdza.

W pierwszym rzędzie musiałem sprostać tym warunkom konkursowym. Niemal w stu procentach je spełniłem – poza może jednym detalem. Mianowicie ksiądz miał mieć na głowie biret kapłański, ale go nie dałem, dlatego że ksiądz Michalski miał ciekawą, charakterystyczną fryzurę. Szkoda było mi ją zasłaniać biretem. Dodałem inny element. Prawa dłoń może się kojarzyć ze wskazywaniem na serce, ale bardziej mi zależało, żeby ten gest odczytywać jako znak krzyża.

O tym, jak ważną postacią w historii miasta był ks. Michalski, mówił Marek Budniak, miejski radny i doradca wojewody ds. kombatantów i osób represjonowanych.

Ksiądz Michalski jest symbolem wolności mieszkańców Zielonej Góry, który nigdy nie poddali się władzy komunistycznej. Za to bardzo mocno zapłacił, bo wielokrotnie był więziony, usuwany z Zielonej Góry. Aż w końcu doszło do tego, że kiedy odbierano parafii Dom Katolicki, ludzie po prostu zaprotestowali w jego obronie. Ksiądz Michalski jest symbolem tamtych wydarzeń, tych 5 tysięcy ludzi, którzy nie zgadzali się z tamtą władzą na takie rozwiązania, gdzie o wszystkim decydowała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza.

Pomnik ks. Kazimierza Michalskiego zostanie oficjalnie odsłonięty w sobotę, 30 maja, w 60. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: