ZIELONA GÓRA:

Jakie będą losy szyby przy ratuszu?

Temat słynnej szyby przy ratuszu został poruszony w Radiu Index, w programie “Prezydent na 96 FM”. Jedna ze słuchaczek zapytała o nią wtedy prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego. Prezydent przyznał, że szyba nie spełnia funkcji, którą miała spełnić i najchętniej by ją zasypał.

Znajdują się pod nią relikty dawnych zabudowań miasta. – Podczas prac na deptaku w 2008 roku polegających na kładzeniu ciepłociągu odkryto fundamenty dwóch kamienic, uliczki I fragment pieca – mówi regionalista dr Grzegorz Biszczanik.

Szyba miała je eksponować tak, aby każdy przechodzień mógł przystanąć, spojrzeć w dół i obejrzeć dawne mury. Niestety widoczność z biegiem lat stawała się coraz bardziej ograniczona i dzisiaj nie widać już nic. Szyba uległa znacznym zniszczeniom.

Co na ten temat sądzi Lubuska Konserwator Zabytków, dr Barbara Bielinis-Kopeć? Zapytaliśmy ją o historię problematycznej ekspozycji reliktów oraz o proponowane przez nią rozwiązanie tej sprawy.

Najpierw pojawiła się szklana płyta i okazało się, że z upływem czasu coraz mniej przez nią widzimy. Potem trzeba było postawić barierki, co również odcięło tę przestrzeń. Powiedziałabym, że techniczne rozwiązania okazały się mało skuteczne w takim sposobie ekspozycji zabytku. Potem usłyszałam, że w Polsce jest tak, że para wodna się skrapla, taka szyba więc nie jest łatwa do utrzymania. Powinna tam być jakaś klimatyzacja, czy instalacja elektryczna. (…) Trzeba spojrzeć w kontekście, czy mieszkańcy tego chcą, czy nie? Takie zadałabym pytanie. Barbara Bielinis-Kopeć, Lubuska Konserwator Zabytków

Radny Koalicji Obywatelskiej, Marcin Pabierowski stanowczo sprzeciwia się pomysłowi zasypania szyby.

Pokazanie starych fundamentów, zabudowań historycznych miast – to jest nic nowego w dzisiejszych czasach. Takie elementy jak najbardziej należy pokazywać turystom, mieszkańcom, propagować to. Zielona Góra ma swoją historię i musimy ją podkreślać i o to zadbać.Marcin Pabierowski, radny Koalicji Obywatelskiej

Na fanpage’u Radia Index przeprowadzono sondę na ten temat. Zdecydowana większość zielonogórzan opowiedziała się za podjęciem próby remontu i dalszego eksponowania reliktów.

Przypomnijmy też uliczną sondę. Zielonogórzan przepytała Aleksandra Pietruszewska.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: