ZIELONA GÓRA:

Jak uniknąć takich obrazków? Debatowały miasta partnerskie Zielonej Góry

Za nami Forum Miast Bliźniaczych – spotkanie władz Zielonej Góry i miast partnerskich z różnych krajów. Włodarze omawiali na nim wspólne dla siebie problemy. Tematem tegorocznego spotkania było zagospodarowanie wód opadowych w miastach.

O swoich rozwiązaniach opowiedzieli m.in. urzędnicy z niemieckiego Cottbus, ukraińskiego Iwano-Frankowska i serbskiego Kraljeva. Forum Miast Bliźniaczych podsumował wiceprezydent Zielonej Góry, Krzysztof Kaliszuk.

Każdy przedstawiał tutaj swoje rozwiązania. Od miast tak wielkich jak Wuxi (6,5 miliona mieszkańców) po mniejsze, jak Soltau (ok. 17-18 tysięcy). Przede wszystkim to, co jest cechą wspólną, to dbałość o to, aby powoli proces planowania przestrzennego zaczynał się od tego, ile potrzebujemy miejsca na zagospodarowanie wód deszczowych.Krzysztof Kaliszuk

A to zdaniem Kaliszuka będzie ważne np. dla projektantów nowych domów. Miasto postara się opracować wytyczne projektowania, które pomogą się uporać z problemem poziomu wód gruntowych.

Z referatem wystąpił też Krzysztof Witkowski, prezes Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji. Wystąpienie dotyczyło pomysłów na to, jak magazynować wodę w mieście.

Przygotowaliśmy jako wodociągi wniosek na projekt zagospodarowania wód. Przewidujemy, że rozpocznie się w kwietniu przyszłego roku i potrwa 3, 4 lata. Jest to zadanie, które wpisuje się w ogólną tendencję występującą w Europie i na świecie. W rozmowach podczas konferencji i w kuluarach było widać, że idziemy wszyscy w jednym kierunku. Jest to naturalna, aktualna tendencja tworzenia infrastruktury w miastach – tworzenie „miasta gąbki”.Krzysztof Witkowski

Prezes ZWiK wyjaśnił, że chodzi o to, by zatrzymać wodę w mieście. Takim magazynem mogą być np. zielone ogrody, w które wsiąka deszcz. Zieleń to zapas wód zarówno do bieżącego podlewania, jak i w razie suszy.

Najpierw jednak w Zielonej Górze trzeba odnowić i rozbudować sieć wodociągową oraz zbudować nowe zbiorniki retencyjne. To pierwszy etap projektu „Uporządkowanie gospodarki wodami opadowymi na obszarze aglomeracji Zielona Góra”.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00