ZIELONA GÓRA:

Jak uczyć z pasją już w przedszkolu? Podpowiedź – na konferencji w Starym Kisielinie

Nadchodzi nowy rok szkolny. Dla niektórych dzieci nie będzie to jeszcze początek nauki w podstawówce, ale edukacji w przedszkolu. Już na tym etapie można jednak prowadzić ciekawe i pouczające zajęcia. Tego będzie dotyczyć konferencja pt. „Edukacja z pasją, czyli w poszukiwaniu styku neuronów”.

Spotkanie jest kierowane do nauczycieli przedszkoli. O jego celu mówi Anna Skrzypczak-Mamet, dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 18 w Zielonej Górze.

Konferencję organizujemy przede wszystkim dlatego, żeby dać możliwość nauczycielom z naszego miasta, aby się spotkać, porozmawiać, szukać ciekawych rozwiązań, wymienić się doświadczeniem. Uważamy, że mamy w naszym mieście mnóstwo nauczycieli z pasją, którzy robią wiele fantastycznych rzeczy, ale nie do końca mamy możliwość podzielenia się tym ze sobą, uczenia się od siebie nawzajem. Stąd taki pomysł, stąd wyjątkowe miejsce, bo pałac w Kisielinie sprzyja rozmowie. Nie chcemy, żeby to była sytuacja typowo uniwersytecka – prelegent mówi, a my słuchamy. Chcemy rozmawiać, spotkać się, spędzić dobrze czas.Anna Skrzypczak-Mamet

Prelegentami będą: dr Marek Kaczmarzyk, neurobiolog i neurodydaktyk, Agnieszka Czeglik z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i dr Marzanna Farnicka z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Pan doktor Marek Kaczmarzyk jest neurodydaktykiem i neurobiologiem. Niezwykła postać, niezwykły też mówca, który potrafi o sprawach ważnych mówić bardzo dostępnym, ciekawym językiem. Odkrywamy małego człowieka i siebie z perspektywy biologii, rozwoju mózgu, możliwości tego, co mamy w swoich głowach. Następnie będzie Agnieszka Czeglik, wieloletnia dyrektor przedszkola daltońskiego. I pani doktor Marzanna Farnicka, jest przedstawicielką Uniwersytetu Zielonogórskiego. Myślę, że bardzo trafnie podsumuje działania prelegentów.Anna Skrzypczak-Mamet

Po części wykładowej odbędą się warsztaty, które poprowadzą nauczyciele z zielonogórskich przedszkoli.

Warto dodać, że Miejskie Przedszkole nr 18 jest placówką, w której wprowadzono metodę edukacji daltońskiej. Na antenie Radia Index mówiła o niej Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta.

Metoda daltońska to przede wszystkim organizacja życia wewnątrz placówki, a przez to też organizacja życia prywatnego: w domu, wśród innych kolegów, rówieśników. To pewne zasady, normy, również sposób oceny samego siebie, znalezienia u siebie tego, co jest najfajniejsze. Może to brzmi trochę górnolotnie, ale doświadczyłam tego, że rzeczywiście dzieci w wieku trzech, czterech lat potrafią określić i powiedzieć, co najbardziej w sobie lubią, co jest ich mocną stroną, w czym czują się najlepiej. Myślę, że to, z czym mamy problem w każdym wieku, to przede wszystkim z nazywaniem swoich własnych uczuć i emocji. Z powiedzeniem komuś, że go kocham, że go lubię, że lubię w sobie pewną cechę, która wydaje mi się ważna, jeśli jestem w jakiejś grupie.Wioleta Haręźlak

Konferencja „Edukacja z pasją, czyli w poszukiwaniu styku neuronów” zostanie zorganizowana 13 września w pałacu w Starym Kisielinie.

autorki: Natalia Grzegorczyk, Aleksandra Pietruszewska

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00